Szkodniki w miejscu pracy — zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa [ART. SPONSOROWANY]

Uciążliwe szkodniki często pojawiają się nie tylko w mieszkaniach, ale również w zakładach pracy. Owady czy gryzonie stwarzają szczególne niebezpieczeństwo w sklepach spożywczych i punktach gastronomicznych, gdzie mogą być przyczyną skażenia żywności i rozprzestrzeniania się chorób. Regularna dezynsekcja, deratyzacja i dezynfekcja w miejscu pracy są niezbędne dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz klientów.
Fot. mat. partnera. Szczególną wagę do zabiegów dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji powinni przywiązywać właściciele zakładów spożywczych, gastronomicznych, magazynowych i przetwórczych..

Szkodniki w miejscu pracy — zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa

Zapewnienie firmie ochrony przed szkodnikami to jeden z elementów bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecność w miejscu pracy karaluchów, prusaków, moli, much czy szczurów niekorzystnie wpływa na komfort pracowników. Szkodniki często są wektorami groźnych bakterii czy pasożytów, przez co mogą przyczyniać się do szerzenia się chorób w zakładzie pracy i wśród klientów. Insekty i gryzonie nierzadko niszczą lub zanieczyszczają płody rolne oraz żywność odchodami, jajami, wylinką, powodując tym samym straty materialne.

Szkodniki w zakładzie pracy stanowią ponadto zagrożenia dla mienia. Mogą przegryźć przewody elektryczne, zniszczyć meble biurowe i sprzęty. Wykrycie szkodników w lokalu przez klientów wpływa niekorzystnie na reputację przedsiębiorstwa i często sprawia, że wiele osób rezygnuje z jego usług.

Jakie są metody dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji?

Aby zwalczanie szkodników w miejscu pracy było bezpieczne i skuteczne, należy dobrać odpowiednie metody dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji.

Zwalczanie insektów można przeprowadzić za pomocą:

  • metody żelowej – do zwalczania szkodników wykorzystuje się żel o właściwościach owadobójczych, który jest zjadany przez insekty. W ten sposób przeprowadzane jest m.in. zwalczanie prusaków Warszawa.
  • zamgławiania ULV – szkodniki są eliminowane za pomocą mgły z pyretroidami, która dociera nawet w najmniejsze szczeliny. Poprzez zamgławianie można wyeliminować nawet najbardziej odporne szkodniki, np. zwalczanie pluskwy Warszawa.
  • oprysku – polega na zastosowaniu oprysku ze środkiem owadobójczym w miejscach bytowania szkodników. Tą metodą można wykonać m.in. zwalczanie karaluchów Warszawa.
  • metody IPM – łączy fizyczne, chemiczne, biologiczne i mechaniczne metody zwalczania szkodników ze ścisłym monitoringiem i profilaktyką, dzięki czemu wykazuje wysoką efektywność w zwalczaniu różnych szkodników.

Do dezynfekcji w zakładach pracy można wykorzystać:

  • ozonowanie – polega na emisji w pomieszczeniu ozonu, który niszczy szkodliwe drobnoustroje, alergeny, grzyby, pleśnie i nieprzyjemne zapachy.
  • środki chemiczne – na określone powierzchnie aplikuje się środki chemiczne o właściwościach bakteriobójczych.
  • temperaturę – do dezynfekcji sprzętów i narzędzi wykorzystuje się parę wodną pod ciśnieniem.
  • promieniowanie UV – polega na emisji promieniowania ultrafioletowego o odpowiedniej długości fali, które niszczy drobnoustroje znajdujące się w powietrzu i na powierzchniach.

Aby wyeliminować myszy i szczury w miejscu pracy, firma deratyzacyjna Warszawa najczęściej stosuje:

  • środki chemiczne – zawierają rodentycydy, czyli związki chemiczne, które zaburzają krzepnięcie krwi u gryzoni i powodują ich szybką śmierć.
  • pułapki – mają na celu odłowienie żywych lub martwych gryzoni. Do tego celu wykorzystywane są pułapki z mechanizmem spustowym i pułapki żywołowne. Pułapki mogą być użyte tam, gdzie zastosowanie środków chemicznych jest niepożądane. Wykorzystuje się je także do monitoringu obecności gryzoni w zakładach pracy.

Dezynsekcja, deratyzacja i dezynfekcja — jak często je przeprowadzać?

Częstotliwość dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji uzależniona jest od miejsca i warunków pracy. Szczególną wagę do tych zabiegów powinni przywiązywać właściciele zakładów spożywczych, gastronomicznych, magazynowych i przetwórczych.

Zazwyczaj deratyzacja musi być wykonywana 2 lub 4 razy w roku. Z kolei konieczność dezynsekcji może zachodzić nawet co miesiąc. Dla utrzymania odpowiedniej higieny zalecana jest także częsta dezynfekcja stanowisk pracy – najlepiej przeprowadzać ją codziennie. Warto pamiętać, że wszelkie działania powinny być połączone ze ścisłym monitoringiem szkodników (HACCP) w miejscu pracy, który w razie potrzeby pozwoli zaplanować dodatkowe zabiegi.

Jakie są korzyści z regularnej dezynsekcji w miejscu pracy?

Regularna dezynsekcja Warszawa sprzyja zachowaniu higienicznych i bezpiecznych warunków w firmie. Przekłada się to zarówno na większy komfort pracowników, jak i klientów.

Dzięki systematycznemu zwalczaniu szkodników można uniknąć zniszczeń, szkód finansowych i kłopotliwych sytuacji, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na opinię klientów o przedsiębiorstwie. Częste zwalczanie insektów Warszawa uniemożliwia im rozmnażanie się i zapobiega masowym inwazjom, które mogłyby doprowadzić nawet do czasowego zamknięcia zakładu. Dodatkowo odpowiednia dezynsekcja w Warszawie chroni przed problemami w przypadku kontroli służb sanitarnych.

Facebooktwitterredditpinterest