Pomysł na weekend: Relaks po warszawsku – na lądzie i na wodzie

Warszawskie Linie Turystyczne wróciły na stołeczne ulice, rzeki i torowiska. Jak co roku można przejechać malownicze trasy wyjątkowym zabytkowym taborem i przepłynąć Wisłę promami.
Fot. um.warszawa.pl. Władze stolicy zachęcają do podróży promem po Wiśle.

Nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych to znak, że wiosna jest już w pełni. Mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z przejażdżek i wycieczek proponowanych przez miasto. Nie każdy miał w życiu okazję przejechać się „ogórkiem”, dorasta pokolenie, które „ikarusy” zna tylko z filmów czy opowieści rodziców.

Zabytkowe tramwaje

Od 1 maja na torowiska wyjechały zabytkowe tramwaje. Wróciła słynna linia 36. Trasa prowadzi przez ciekawe i zabytkowe rejony miasta. Tramwaje wyjeżdżają z placu Narutowicza w ul. Filtrową. Następnie na ul. Nowowiejskiej mijają Politechnikę Warszawską, a na placu Zbawiciela skręcają w Marszałkowską. 36-tka kontynuuje jazdę cały czas prosto ulicą gen. W. Andersa, A. Mickiewicza i J. Słowackiego aż do pętli Metro Marymont. Po drodze na pasażerów czekają widoki na starą zabudowę stacji filtrów, MDM i plac Konstytucji, Ogród Saski czy plac T.W. Wilsona.

„Parówką” po stolicy

Pasażerowie po raz kolejny mają okazję przejechać się legendarnymi pojazdami: szybkobieżnymi „parówkami” czyli 13N, „akwariami” czyli 105N czy też „kanciakiem” – 102N.

„Parówki” to kultowe pojazdy warszawskiej komunikacji. Produkowane przez chorzowskie zakłady Konstal pojazdy zostały wprowadzane do ruchu w stolicy na początku lat 60., a zjechały z regularnych linii w 2013 roku. Nazwę „parówka” zawdzięczają swojej obłej konstrukcji. Najstarsza „trzynastka” w stołecznym taborze pochodzi z 1959 roku.

W wakacje „36” będą kursowały codziennie, poza nimi – w weekendy. Czyli od 1 maja do 30 czerwca i od 1 do 22 września w soboty, niedziele i dni świąteczne a od 1 lipca do 31 sierpnia przez cały tydzień.

Weekendowa linia turystyczna

Po ostatnim dzwonku w tym roku szkolnym na tory wyjedzie weekendowa linia „T” także obsługiwana przez zabytkowy tabor. Połączy ze sobą Pragę-Północ i Ochotę. W stronę Pragi wagony pojadą tradycyjnie z placu Narutowicza ul. Grójecką, Alejami Jerozolimskimi, Targową. Na Ochotę wrócą trasą W-Z, Marszałkowską i Nowowiejską. Tramwaje miną m.in. Trakt Królewski, Muzeum Narodowe, bulwary wiślane, Muzeum Pragi, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową oraz Filtry.

Uwaga! W związku z prowadzonymi okresie letnim pracami remontowymi na torowiskach, trasy tramwajów 36 i T mogą ulec czasowej zmianie.

Wraca „setka”

Warszawskie Linie Turystyczne, to także gratka dla fanów autobusów. Linię 100 obsługują: jelcz, zabytkowe ikarusy i słynny „ogórek”. Autobusy linii 100 kursują po trasie zbliżonej do zeszłorocznej. Wyruszają z Dworca Centralnego trasą z widokami na Wolę i Muranów, następnie Mostem Śląsko-Dąbrowskim przeprawiają się na Pragę, a na zachodni brzeg Wisły wracają Mostem Świętokrzyskim. Następnie „setka” kontynuuje przejazd Marszałkowską. Ze względu na prośby pasażerów, został dodany przystanek na Muranowie. Po placu Konstytucji, będzie to drugi punkt przesiadkowy między liniami WLT. Kurs zakończy się na przystanku początkowym – Dworzec Centralny.

Autobusy linii 100 kursują w weekendy i dni świąteczne od początku maja do 22 września, z częstotliwością co 30 i 45 minut. W tramwajach i autobusach WLT obowiązują normalne bilety Warszawskiego Transportu Publicznego.

A dołem Wisła płynie

Maj to także pora startu atrakcji na wodzie. Na Wisłę wróciły promy „Słonka”, „Pliszka” i „Wilga”. Ten pierwszy transportuje pasażerów z Cyplu Czerniakowskiego do plaży na Saskiej Kępie i z powrotem; Pliszka pojawia się między nabrzeżem Mostu Józefa Poniatowskiego, a plażą pod Stadionem PGE Narodowy; zaś Wilga z Podzamcza przepływa na Pragę do zoo. Przeprawa przez rzekę jest bezpłatna. Dzięki promom, na drugi brzeg rzeki można sprawnie przepłynąć z rowerami lub czworonożnymi pupilami. Jednostki pływające zabiorą od 21 (Pliszka, Słomka) do 40 pasażerów (Wilga). W wakacje będą pływały codziennie, poza nimi w weekendy. Czyli od 1 maja do 30 czerwca i od 1 do 22 września w soboty, niedziele i dni świąteczne a od 1 lipca do 31 sierpnia przez cały tydzień. Przeprawy promami są bezpłatne.

Od zeszłego roku, dzięki projektom z budżetu obywatelskiego, których realizacji podjął się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, w majówkę wyruszył słynny prom Dudek na trasie Tarchomin-Przystań Młociny. Dudek pływa codziennie w godzinach 9.00-19.30. Prom dostosowany jest do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się.

Między Plażą Romantyczną w Wawrze, a wilanowskim brzegiem Wisły będzie kursuje weekendami bezpłatny prom „Inna Bajka”. Informacje o Dudku oraz rejsach Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej, można znaleźć w okolicy miejsc dobijania promu, na brzegach wzdłuż bulwarów, wypożyczalniach sprzętu i zawsze na profilu Dzielnicy Wisła.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest