Mieszkańcy Radziejowic mogą spać spokojnie. Linii kolejowej na terenie gminy nie będzie

Społeczność Radziejowic wygrała z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Spółka odstąpiła od lokalizacji linii kolejowej na terenie tej gminy.
Fot. ilustracyjne. Brzeg.powiat.pl. Mieszkańcom Radziejowic nie grozi widok pociągów pod oknami.

Radziejowice to stosunkowo niewielka gmina położona w powiecie żyrardowskim. Pełno tu lasów, rzek i bogatej szaty roślinnej, które zachęcają do wypoczynku i turystyki. Tymczasem przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w jednym z wariantów zaproponowali przebieg linii kolejowej nr 88 przez tereny południowej części gminy Radziejowice. Wśród mieszkańców zawrzało. – Gdzie niby mieliby puścić te pociągi? Przez Kuklówkę, Adamów czy może Słabomierz? Już nas kiedyś chcieli uraczyć ogromnymi słupami wysokiego napięcia. Nie pozwoliliśmy na to i teraz też się nie damy. Będziemy protestować do skutku – deklaruje jedna z mieszkanek gminy pani Krystyna.

Na szczęście protesty prawdopodobnie nie będą konieczne. Inwestor, czyli Centralny Port Komunikacyjny zrezygnował z prac nad wariantem przebiegu linii kolejowej nr 88 Węzeł CPK-Grójec-Warka,, który zakładał realizację inwestycji m.in. właśnie na terenie Radziejowic. Poinformował o tym wójt Artur Jankowski na oficjalnej stronie gminy. Zdaniem włodarza, zaplanowany wcześniej wariant „swoim przebiegiem i zasięgiem oddziaływania w niekorzystny sposób mógł wpłynąć na obszar gminy Radziejowice”.

– Zakończono analizy nad północno-mszczonowskim przebiegiem (tj. miejscowości Budy Mszczonowskie, Podgórze, Kuranów, Zboiska. Pogorzałki i Grzegorzewice), natomiast dalszy jego przebieg analizowany jest jako trasa W61. Reszta wariantów, czyli W1, W2, W6 i W8, pozostają bez zmian. W ramach prac zrezygnowano również z terminala w Zbiroży. Rozpatrywane są nadal jego dwie lokalizacje: w Wymysłowie oraz Markowie – poinformował wójt.

Artur Jankowski dodał, że decyzja o odstąpieniu przez inwestora od prac nad wariantem W11 jest efektem determinacji i zaangażowania wójta, radnych oraz całej społeczności lokalnej (mieszkańców, przedsiębiorców i innych podmiotów), które przejawiało się m.in. „aktywnym i licznym udziałem w spotkaniach konsultacyjnych oraz wymianą ze spółką CPK korespondencji przekazującej opinie, stanowiska i uwagi, a przede wszystkim także zdecydowane sprzeciwy”.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Facebooktwitterredditpinterest