Przejazd w Ołtarzewie otwarty, pociągi jeżdżą szybciej. A policja uczula…

Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podjęli decyzję o tym, że przejazd przy ul. Ceramicznej w Ołtarzewie pozostanie otwarty dla kierowców. Tymczasem policjanci apelują o zachowanie bezpieczeństwa w pobliżu przeprawy.
Fot. KPP Stare Babice. Policjanci apelują o zachowanie szczególnego bezpieczeństwa w pobliżu przejazdu kolejowego.

Decyzję o zamknięciu przejazdu przy ul. Ceramicznej w Ołtarzewie (droga wojewódzka nr 718, gmina Ożarów Mazowiecki) przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podjęli po tragicznym wypadku, który miał miejsce 1 lipca, kiedy to tir z przyczepą zderzył się z pociągiem osobowym Kolei Mazowieckich. W wyniku zdarzenia zginął maszynista składu (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ).

Bezpieczeństwo to priorytet

Do całkowitego zamknięcia jednak nie doszło. W sprawie interweniował m.in. burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz. Ostatecznie działania podjęte przez zarządców infrastruktury drogowej i kolejowej pozwoliły na oddanie przejazdu do użytku kierowców. Wycofano również ograniczenie prędkości do 20 km na godzinę dla pociągów.

– Przejazd w Ołtarzewie podłączony do sieci. Próby rozwiązań dla problemów powiodły się i #MZDW zamontował separator na jezdniach obok przejazdu. Na posterunku pozostaje #SOK (…). Bezpieczeństwo to priorytet – poinformowali kolejarze w komunikacie na platformie X.

Kierowco! Naucz się jeździć!

O zachowanie bezpieczeństwa zaapelowali również mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach. Ich zdaniem, najczęściej popełnianym wykroczeniem przez kierowców na przejeździe w Ołtarzewie jest wjazd w momencie, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy oraz omijanie zamkniętych zapór/półzapór i wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy są one opuszczane.

Szczególny nadzór

– Przypominamy, że takie zachowanie jest nie tylko zabronione, ale i szczególnie niebezpieczne zarówno dla samego sprawcy wykroczenia, jak i jego pasażerów oraz pasażerów pociągu. Kierowca musi pamiętać, że swoim zachowaniem ryzykuje nie tylko własne życie. Apelujemy do kierowców o zapoznanie się z wprowadzanymi zmianami i stosowanie się do poleceń osób odpowiedzialnych za kierowanie ruchem. Opisywany przejazd kolejowy będzie pod szczególnym nadzorem nie tylko Służb Ochrony Kolei ale również i policji – poinformowali funkcjonariusze.

„Z całą stanowczością”

Policjanci poinformowali, że z całą stanowczością będą reagować na:

– naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,

– zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,

– wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,

– wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,

– omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,

– niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”),

– wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.

Źródło:X/PKP PLK, KPP Stare Babice, ZM

Facebooktwitterredditpinterest