Park linearny budzi zachwyt! [FOTO]

Dwukilometrowy park linearny w ciągu ul. Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na warszawskich Bielanach jest praktycznie gotowy. Pozostało sadzenie drzew, ale to już nastąpi jesienią, ponieważ środek lata nie jest dobrym czasem na takie prace. Tymczasem mieszkańcy Bielan mogą cieszyć się już tysiącami nowych krzewów oraz bylin i traw.
Fot. ZDM Warszawa. Nie wliczając jeszcze nowych drzew, w ciągu ulic Rudnickiego oraz Perzyńskiego i Podczaszyńskiego przybyło prawie 3,5 tys. mkw. nowej roślinności.

Przebudowa ciągu ul. Rudnickiego oraz Perzyńskiego i Podczaszyńskiego zakończyła się w ubiegłym roku. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) odnowił jezdnie, chodniki i drogi dla rowerów. Jednocześnie został wykonany pierwszy etap zazieleniania całego ciągu – w bielańskim parku linearnym pojawiło się 61 nowych drzew i setki krzewów oraz bylin. W tym roku wszystkie prace zostały dokończone.

Już po przebudowie wspomnianych ulic rośliny zaczęły odgrywać znaczną rolę w nowo oddanym ciągu zieleni. Okolicę upiększają teraz tysiące metrów kwadratowych krzewów, bylin i ozdobnych traw. W ramach budowy parku przybyło ok. 2 tys. m kw. krzewów – m.in. dereni, śnieguliczki, berberysu, róży. Powstała również wstęga miododajnych bylin o powierzchni 700 mkw. Całość dopełnia 700 mkw. niskich i wysokich traw.

Na tym nie koniec „zielonych” prac. – Postało nam do posadzenia 157 drzew oraz 45 krzewów soliterowych. Wśród wybranych gatunków znalazły się m.in. klony, topole, lipy, wiśnie wielopniowe. Nie mogliśmy posadzić ich od razu, ponieważ materiał szkółkarski wykopywany jest dopiero po opadnięciu liści. Drzewa pojawią się jeszcze tej jesieni – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.

Nowe nasadzenia spełniają oczywiście funkcję dekoracyjną, ale nie tylko. Wspomniane krzewy są przede wszystkim schronieniem i bazą pokarmową dla ptaków. Miododajne byliny to z kolei raj dla owadów – miejskich zapylaczy. Z myślą o nich oraz innych owadach zamontowane zostały na nowym „zieleńcu” specjalne domki.

Drzewa z kolei zacienią ulice oraz osłonią pobliskie budynki przed pyłem i hałasem. Podobną rolę będą pełnić pergole zamontowane przy wejściach do parku. Z czasem rozrosną się posadzone na nich pnącza, które dzięki dużej łącznej powierzchni liści będą wyłapywać miejskie zanieczyszczenia.

Wstęgi nasadzeń wyznaczają osobne przestrzenie. Dlatego dzięki nowej roślinności w parku każdy znajdzie miejsce dla siebie – w jednej będzie można się zrelaksować, w innej pobawić z czworonogiem, w kolejnej spokojnie przyglądać rosnącej zieleni.

Nie wliczając jeszcze nowych drzew, w ciągu ulic Rudnickiego oraz Perzyńskiego i Podczaszyńskiego przybyło prawie 3500 m kw. nowej roślinności. Tak liczne nasadzenia zwiększą potencjał chłonny na terenie parku i dzięki zwiększonej transpiracji (parowanie wody z naziemnych części roślin) poprawią tamtejszy mikroklimat.

Parki linearne to ciekawy sposób na aranżację dużej zielonej przestrzeni w uporządkowaną i spójną całość. Wybudowany właśnie obiekt nie jest ostatnim tego typu w stolicy. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy pracuje nad dwoma kolejnymi – przy ul. Suwak oraz nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy.

Źródło: um.warszawa.pl, ZDM Warszawa

Facebooktwitterredditpinterest