Czym jest srebro inwestycyjne?
Fizyczne srebro inwestycyjne to sztabki i monety bulionowe wysokiej próby – składające się z czystego srebra, bez istotnych domieszek innych kruszców. Metale lokacyjne w formie fizycznej są niezależne od systemu bankowego. Inwestor przechowuje je jako sztabki lub monety i może je spieniężyć w dowolnym momencie, bez pośrednictwa jakiejkolwiek instytucji finansowej.
Na całym świecie wartość srebra jest względnie taka sama – kruszec ten ma wszędzie podobną siłę nabywczą. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnej walucie, której wycena względem innych walut może gwałtownie się obniżyć w momentach kryzysu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że na cenę srebra wpływa globalna sytuacja gospodarcza i sytuacja w przemyśle. Srebrzysty metal szeroko wykorzystuje się – między innymi – w elektronice, branży motoryzacyjnej, nowych technologiach (także tych związanych z niskoemisyjnością), medycynie i kosmetologii (ze względu na właściwości antybakteryjne). Jeśli rośnie globalne zapotrzebowanie na ten metal, zwykle rośnie też jego cena – choć oczywiście nie jest to regułą, a dość powtarzalnym trendem.
Srebro inwestycyjne jako sztabki lub monety
Srebro jest kupowane w dużych ilościach również przez branżę jubilerską. Trzeba jednak pamiętać, że biżuteria nie jest srebrem inwestycyjnym. Nie dotyczą jej standaryzowane metody sprzedaży (sztabki i monety inwestycyjne to wyroby powtarzalne, emitowane w określonych gramaturach). Wartość srebrnej biżuterii zależy też od wielu innych czynników (m.in. estetyki wykonania czy pracy jubilera). Tymczasem srebrne wyroby inwestycyjne są emitowane w celu lokowania kapitału – ich cena wynika przede wszystkim z rynkowej wartości kruszcu w nich zawartego (nieznaczny wpływ na cenę ma jedynie marża sprzedawcy i inne koszty związane z organizacją sprzedaży).
Sztabki srebra emitowane są w różnych gramaturach – popularnym wyborem są wyroby o wadze 1 kilograma (w październiku 2024 roku taka sztaba kosztuje około 5 600 zł). Z kolei monety bulionowe są najczęściej produkowane w wadze 1 uncji trojańskiej (w przybliżeniu 31,1 g). Za taką monetę obecnie zapłacimy około 170 zł. Dla inwestorów, którzy chcą zainwestować w srebrzysty kruszec większe środki, dostępne są także zestawy monet – zawierające po 20, 25, 100, 250 czy 500 sztuk. Takie zestawy znajdziesz w sklepie internetowym ASCOIN:
https://ascoin.pl/pol_m_SREBRO_ZESTAWY-SREBRNYCH-MONET-255.html
W ASCOIN dostępne są także inne produkty inwestycyjne – wykonane ze złota, srebra, platyny i palladu.
Gdzie kupić srebro bezpiecznie?
Kupując metale lokacyjne, najlepiej wybierać profesjonalnych dealerów metali szlachetnych, czyli podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą związaną z obrotem kruszcami. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN, który posiada zezwolenie NBP nr 17401 na handel metalami inwestycyjnymi. Srebro (ale też złoto, platynę i pallad) możesz kupić tutaj przez internet (na stronie ascoin.pl) lub odwiedzając salon sprzedaży: w Warszawie przy ulicy św. Barbary 4 oraz w Rzeszowie, przy ul. J. Słowackiego 6/22.