Startuje pierwsze w Polsce QueerMuzeum poświęcone osobom LGBT! I już są protesty

Lada dzień w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej rozpocznie działalność pierwsze w Polsce QueerMuzeum. Nie wszystkim jednak podoba się ta inicjatywa.
Fot. Lambda Warszawa. Muzeum znajduje się w ścisłym centrum Warszawy.

QueerMuzeum Warszawa to założona oddolnie, otwarta przestrzeń spotkań z historią osób i społeczności LGBTQ+, miejsce gromadzenia i udostępniania dokumentów, artefaktów i świadectw. – Jako pierwsza tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych na świecie, muzeum będzie uzupełniać historię głównego nurtu, upominać się o to, co zapomniane, wymazane i przemilczane, odzyskiwać i przywracać miejsce historiom mniejszościowym – czytamy na oficjalnej stronie nowej instytucji na mapie stolicy.

Wystawy, biblioteka, miejsce spotkań

Muzeum znajduje się w samym centrum Warszawy – przy ul. Marszałkowskiej 83. Na parterze budynku mieści się sala wystawowa licząca niespełna 60 mkw. Jej przestrzeń wypełnia wystawa stała – Oś czasu oraz małe ekspozycje czasowe, które, według planów, mają być wymieniane co około cztery miesiące.

Na pierwszym piętrze QM znajduje się nowa siedziba archiwum Lambdy Warszawa, redakcja czasopisma QueerStoria, niewielka biblioteka oraz kameralne miejsce spotkań. Jest to też przestrzeń na miniaturowe wystawy czasowe.

Bogactwo i zmienność doświadczeń

Wnętrza QueerMuzeum zostały zaprojektowane przez Michała Ślusarczyka, koncepcja przestrzenna wystawy stałej jest zaś dziełem Anny Sarnowskiej i Daniela Szweda. Wiosną 2025 roku na elewacji QueerMuzeum zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca osoby LGBTQ+ prześladowane w okresie II wojny światowej. Będzie to pierwsze tego typu upamiętnienie w Polsce.

– Muzeum będzie tworzyć żywą i wielowątkową opowieść, która odzwierciedla bogactwo i zmienność doświadczeń osób kłirowych. Będzie zarówno celebrować wspólną historię, sprawczość, moc indywidualnego i zbiorowego oporu, jak i upamiętniać ofiary dyskryminacji i przemocy. Chcemy być muzeum uczącym się, opartym na szczerości i uczciwości wobec własnej historii – informują założyciele.

Otwarcie [PROGRAM]

Muzeum zostanie otwarte w najbliższy weekend. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji.

6 grudnia – piątek – 14.30 – 19.00

13.00 – oficjalne otwarcie z honorowymi gośćmi (ta część – ze względu na niewielką powierzchnię muzeum – nie jest otwarta dla publiczności)

14.30 – otwarcie dla publiczności
17.00 – pierwsze oprowadzanie – Krzysztof Kliszczyński
18.00 – oprowadzanie – Piotr Laskowski
19.00 – zamknięcie
po 22.00 – impreza towarzysząca w klubie La Pose

7 grudnia – sobota – 12.00 – 18.00

12.00 – Muzeum otwarte dla publiczności
13.00 – pierwsze oprowadzanie – Magda Staroszczyk
14.00 – 16.00 – debata w Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Jakiego QueerMuzeum potrzebuje Warszawa”
17.00 – drugie oprowadzanie – w języku angielskim – Szymon Adamczak
18.00 – zamknięcie


8 grudnia – niedziela – 12:00 – 17:00

12.00 – Muzeum otwarte dla publiczności
14.00 – pierwsze oprowadzanie – Adriana Kapała
16.00 – drugie oprowadzanie – Piotr Laskowski
17.00 – zamknięcie

Protest

Tymczasem w internecie pojawiła się petycja skierowana do władz stolicy pn. „Nie dla QueerMuzeum w Warszawie!”. Jej sygnatariusze przekonują, że placówka ma na celu promowanie kultury i historii ruchu LGBT+. – Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski oraz wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra aktywnie promują tę inicjatywę, udowadniając, że jest to ważne dla tożsamości Warszawy – informują protestujący. Dodają, że otwarcie QueerMuzeum to próba „zdominowania strefy publicznej przez lobby LGBT”. – Granica jest przesuwana coraz dalej. Ideologia LGBT i gender staje się coraz bardziej obecna w Polsce. Nie można na to pozwolić! – czytamy. Petycja jest dostępna TUTAJ.

Źródło: queermuzeum.pl, citizengo.org

Facebooktwitterredditpinterest