Powiat Grodziski

Jan Bebel nie żyje

26 lipca zmarł Jan Bebel – artysta fotografik, wieloletni mieszkaniec Milanówka, zaangażowany w życie kulturalne miasta. Miał 69 lat.
Fot. UM Milanówek. Artysta był laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Jan Bebel zajmował się fotografią reportażową, pejzażem, portretem, a przede wszystkim fotografią o tematyce muzycznej, która przyniosła mu największe osiągnięcia. Obok zdjęć światowych gwiazd muzyki jazzowej, takich, jak: Miles Davis, Didier Lockwood, Anthony Braxton, Al Jarreau portretował także postaci świata kultury, m.in. Magdalenę Abakanowicz, Marka Nowakowskiego i innych. Startując w 33 konkursach w kraju i za granicą zdobył 33 nagrody i wyróżnienia. To między innymi: nagroda specjalna na „Jazz Photo” 84, 85, 89, srebrny i brązowy medal na „Opus 85”, I nagrodę w konkursie „Taniec w fotografii” w 1986 roku, Grand Prix i zloty medal na „Opus 87”, srebrny medal w konkursie „Patologie społeczne” w 1989, oraz jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie fotografii muzycznej „Diamond Award” w Antwerpii w 1989 roku. Otrzymał również Grand Prix na międzynarodowym konkursie „Jazz Photo 89” oraz medal 150-lecia fotografii.

Jan Bebel jest jednym z autorów zdjęć w wydanym w Japonii folderze reklamującym 50-lecie orkiestry Count Basiego. Ma na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych oraz liczne prace prezentowane na wystawach w Japonii, Jugosławii, Holandii, Szwajcarii, Niemczech, Rumunii, Bułgarii, Belgii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Szwecji i Francji.

Zmarł wieczorem 26 lipca 2022 r. w swoim domu w Milanówku.

Źródło: milanowek.pl, wikipedia.org

Więcej z obszaru: Powiat Grodziski

Śmiertelny wypadek kolejowy

Na torach między Błoniem a Bożą Wolą miał miejsce śmiertelny wypadek kolejowy. >>

Obwodnica Grodziska będzie gotowa za kilka miesięcy [MAPA, INFOGRAFIKI, WIDEO]

Pod koniec maja poziom zaawansowania prac przy budowie zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego wynosił 78,4 proc. >>

Odpowiedzą za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem

Policjanci zatrzymali parę mężczyzn, którzy w nieludzkich warunkach transportowali krowy. >>

Śmiertelny wypadek pod Żabią Wolą. Jeden z kierowców miał 2,5 promila i odebrane prawo jazdy [FOTO]

W Wycinkach Osowskich miał miejsce śmiertelny wypadek. >>

Startuje 500+ dla obywateli Ukrainy

Od 26 marca obywatele Ukrainy mogą starać się o świadczenie 500+. >>