Konsola PlayStation 5 – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem [MAT. PARTNERA]

Konsola Sony PlayStation 5 (w skrócie PS5) oficjalnie pojawiła się w sprzedaży w listopadzie 2020 roku. Jest już na rynku wystarczająco długo, aby gracze mogli dokładnie poznać jej mocne strony. Myślisz o zakupie PS5, ale ciągle się wahasz? Nie wiesz, czy to się opłaca? Ten poradnik powinien pomóc w podjęciu decyzji, czy kupić PlayStation 5!
Fot. mat. partnera. PS5 to całkowicie nowa jakość, nieosiągalna dla poprzedniej wersji urządzenia.

Największe zalety konsoli PlayStation 5

Długo zapowiadana konsola PS5 miała być prawdziwym przełomem na rynku gier video i rzeczywiście tak się stało! W przeciwieństwie do tworzonych w poprzednich latach urządzeń, takich jak PlayStation 4 slim czy PlayStation 4 Pro, PS5 to zupełnie mowa konstrukcja, zaprojektowana w inny sposób i mająca większe możliwości. Co najbardziej wyróżnia najnowszą konsolę firmy Sony?

  • Dysk SSD – to dzięki niemu start systemu i ładowanie gier jest zdecydowanie szybsze niż w innych, starszych konsolach.
  • Gra w częstotliwości odświeżania 120 Hz, z grafiką 8K – PlayStation 5 skonstruowano tak, żeby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych telewizorów. Dzięki temu konsola poradzi sobie z grafiką w wyższej rozdzielczości i bardziej płynną animacją.
  • Ray tracking w grach – to kolejna funkcja, która stała się możliwa dzięki lepszemu procesorowi graficznemu. Gry na PS5 mogą korzystać z technologii śledzenia promieni, dzięki czemu będzie można dostrzec bardziej realistyczne efekty świetlne
  • Zupełnie nowy kontroler – wysłużony pad Dual Shock został zastąpiony przez kontroler o nazwie DualSense, który ma nie tylko inny design, ale przede wszystkim niespotykane dotąd funkcje, jak wibracje haptyczne czy adaptacyjne spusty. Dzięki temu podczas gry w strzelankę poczujesz w palcach wyraźny opór przy przeładowywaniu broni.
  • Tempest 3D AudioTech – świetna grafika i całkiem nowe wrażenia przy sterowaniu to nie wszystko – zadbano także o niesamowity przestrzenny dźwięk. Audio otaczające cię ze wszystkich stron możesz usłyszeć, kupując odpowiednie słuchawki Sony, które wykorzystują Tempest 3d AudioTech.
  • Ekskluzywne tytuły – to coś, co wyróżnia Sony od lat. Tylko na PlayStation można zagrać w takie ekskluzywne tytuły, jak God of War, Gran Turismo albo seria Uncharted. Posiadacze innych konsol mogą obejść się smakiem.

Konsola PlayStation 5 a konsola PlayStation 4

Nie ma wątpliwości, że PS5 to całkowicie nowa jakość, nieosiągalna dla poprzedniej wersji urządzenia. Duże dysproporcje w potencjalne obu konsol można łatwo dostrzec, przyglądając się specyfikacji obu urządzeń. PS5 ma 16 GB pamięci RAM zamiast 8 GB, zdecydowanie wyższy współczynnik taktowania procesora (3,5 GHz zamiast 1,6 GHz) a także wyższą moc procesora graficznego (10.28 TFLOPs zamiast 1.84 TFLOPs). Nie ma wątpliwości, że oprawa audiowizualna prezentuje się dużo lepiej na PS5 niż na PS4.

Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy mają PlayStation 4 i rozważają zakup nowej generacji konsoli Sony. Gry z PS4 są kompatybilne także z PS5, więc jeśli masz gromadzoną przez lata bibliotekę tytułów, to nic straconego – na PlayStation 5 też będą działać. Lista gier, które możesz odpalić na nowej PS5, obejmuje ok. 4000 pozycji.

Konsola PlayStation 5 – czy warto kupić?

Konsola PS5 razem z dobrym telewizorem 4K będą tworzyć znakomity duet. Wydajność i grafika jak na najlepszym gamingowym laptopie, ale za to z obrazem na dużym ekranie? To brzmi naprawdę fantastycznie! Co więcej, w świat gier można zanurzyć się jeszcze głębiej, jeśli sięgniesz dodatkowo po specjalne gogle do gry w wirtualnej rzeczywistości, czyli PlayStation VR.

Choć cena PS5 może wydawać się wysoka, konsola jest warta tych pieniędzy. Przekonały się o tym tysiące graczy na całym świecie. Konsole PS5 w sklepie MediaMarkt cieszą się ogromną popularnością – sprawdź entuzjastyczne recenzje fanów gamingu!

Facebooktwitterredditpinterest