Fiasko Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji

To miała być supernowoczesna, lokalna wylęgarnia startupów. Dziś już wiadomo, że planowane Interdyscyplinarne Centrum Innowacji (ICI) pod Grodziskiem Mazowieckim szybko nie powstanie.
Interdyscyplinarne Centrum Innowacji Grodzisk Mazowiecki
Fot. biznes.grodzisk.pl. Budowa centrum jest planowana w Natolinie, przy autostradzie A2.

Interdyscyplinarne Centrum Innowacji (ICI) miało być sztandarową inwestycją gminy. Jego budowę zaplanowano w Natolinie, na działce położonej tuż przy autostradzie. Miał to być trzypiętrowy obiekt o powierzchni 3 tys. mkw. Według założeń, znalazłyby się tu pomieszczenia biurowe, wystawiennicze, seminaryjne i wielofunkcyjne oraz laboratoria. Młodzi, kreatywni przedsiębiorcy, naukowcy i inżynierowie mieli poszukiwać w tym miejscu nowych rozwiązań technologicznych dla lokalnych firm. Koszt budowy centrum kilka lat temu oszacowano na 31,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty władze Grodziska chciały pozyskać w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej. W tym celu utworzono nawet konsorcjum z Agencją Rozwoju Mazowsza S.A.

Dziś już wiadomo, że z planów utworzenia centrum nic nie wyjdzie. Przynajmniej na razie. Powód? Pieniądze, a właściwie ich brak. Gmina nie ma szansy na pozyskanie unijnego dofinansowania. W ubiegłym roku urzędnikom z grodziskiego magistratu udało się co prawda otrzymać dotację w wysokości 16 mln zł na uzbrojenie stref przemysłowych, w tym także działki, na której miał zostać wybudowany obiekt ICI, jednak na samo centrum pieniędzy nie będzie. – Filozofia Unii Europejskiej w tej perspektywie jest taka, że nie tworzymy już nowych obiektów. Istnieje możliwość dofinansowania na ewentualne modernizacje czy rewitalizacje, natomiast nie da się już uzyskać w tej perspektywie unijnej pieniędzy na utworzenie nowych obiektów – mówi zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego Tomasz Krupski.

Czy to oznacza, że gmina definitywnie porzuciła koncepcję budowy centrum innowacji? – Nie – zaznacza Krupski. – My w dalszym ciągu poszukujemy źródeł finansowania i przyglądaliśmy się projektom unijnym już nawet bezpośrednio z Komisji Europejskiej, takich jak np. „Horyzont 2020”. Natomiast w tej chwili priorytetem dla gminy jest budowa hali widowiskowo-sportowej i mediateki, centrum innowacji będzie musiało zaczekać – mówi burmistrz Krupski.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest