Nowa superhala z obserwatorium w Grodzisku

Najprawdopodobniej w 2018 roku mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego doczekają się zupełnie nowej hali widowiskowo-sportowej. Obiekt powstanie nieopodal Szkoły Podstawowej nr 6.
Fot. grodzisk.pl Nowa hala pojawi się w Grodzisku w 2018 roku.

Według pierwotnych planów nowa hala widowiskowo-sportowa w Grodzisku miała powstać przy ul. Żydowskiej, obok komendy straży pożarnej. Starosta powiatu grodziskiego, który jest właścicielem tego terenu, wyraził wówczas zgodę na jego użyczenie. Z tych planów trzeba było się jednak wycofać, wojewoda mazowiecki nie wyraził bowiem zgody na taki krok. Władze gminy zadecydowały więc, że hala powstanie przy ul. Sportowej. Konkurs na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budynku wraz z otoczeniem już został rozstrzygnięty. Spośród pięciu zgłoszonych ofert wygrała propozycja złożona przez Pracownię Projektową Paweł Tiepłow z Warszawy.

Do najważniejszych walorów architektonicznych i funkcjonalnych zwycięskiej koncepcji sąd konkursowy zaliczył: sposób zagospodarowania działki i wykorzystanie istniejącego układu komunikacyjnego, dużą elastyczność aranżacji hali pod różne imprezy, nowoczesną formę architektoniczną zwieńczoną dużym tarasem widokowym z obserwatorium, wykorzystanie wszystkich dostępnych technik pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Hala pomieści 3,5 tys. osób na koncertach, a na imprezach sportowych 2 tys. osób. Z nowego obiektu z zapleczem będą korzystać zawodnicy klubu sportowego Dartom Bogoria, którzy do tej pory nie mieli dogodnych warunków do treningów. Hala będzie przystosowana również do uprawiania innych dyscyplin sportu.

Budynek hali zwieńczy wieża widokowa „Mały Kopernik” połączona z obserwatorium astronomicznym. Znajdzie się tu także ścianka wspinaczkowa i skatepark, a zimą – sztuczne lodowisko. To nie wszystko. W budynku przy ul. Sportowej powstanie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Będzie to kolejne miejsce na mapie Grodziska, gdzie mieszkańcy w ciekawy sposób będą mogli spędzić wolny czas. Co dokładnie znalazłoby się w centrum? Duża i nowoczesna biblioteka, strefa odnowy biologicznej, sale do zajęć ruchowych, pomieszczenia dla kół zainteresowań, gdzie mogłyby się odbywać m.in. zajęcia z gotowania, czy szycia oraz miejsce dla aktywnych seniorów, gdzie będą mogli się integrować. W budynku pojawi się sala kominkowa, kawiarenka, punkt pomocy prawnej. Seniorzy będą mogli przychodzić także z wnukami. Dla nich również zostanie przygotowany specjalne miejsce.

Wokół budynku znajdą się miejsca parkingowe i ścieżki rowerowe. Całość zostanie objęta monitoringiem. Na budowę obiektu władze Grodziska chcą starać się o pozyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Jeśli się uda, to budowa może rozpocząć się już w nadchodzącym roku.

Facebooktwitterredditpinterest