Lipcowy „Bielnik po robocie” w nowej odsłonie. Będą koncerty, wernisaż, strefa gastronomiczna i zabawy dla dzieci [PROGRAM]

Po raz pierwszy w historii „Bielnika po robocie”, czyli postindustrialnej przestrzeni kulturalnej, która powstała przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, w piątek 26 lipca, odbędzie się tematyczne wydarzenie z cyklu „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”. Na odwiedzających czeka m.in. wernisaż wystawy plenerowej, koncerty z muzyką na żywo oraz smaki XIX-wiecznej osady fabrycznej.
Fot. Muzeum Lniarstwa Żyrardów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wydarzenia organizowane w sezonie letnim w każdy ostatni piątek miesiąca wpisały się już na stałe w kalendarz kulturalny Żyrardowa. Mieszkańcy tłumnie przybywają na teren Muzeum Lniarstwa, żeby w postindustrialnej przestrzeni móc się zrelaksować i odpocząć w gronie znajomych przy przepysznej strawie, winie czy lokalnym rzemieślniczym browarze.

Najbliższe piątkowe wydarzenie, które rozpocznie się 26 lipca o godzinie 17.00, zostanie wzbogacone o nowe atrakcje. Głównym punktem dnia będzie wernisaż wystawy plenerowej, która prezentuje reportaż fotograficzny „Ostatnia zmiana” autorstwa Jana Myszkowskiego. – Otwarcie wystawy będzie szczególnie istotne z tego względu, że jest to jedyny istniejący fotoreportaż przedstawiający żyrardowskich robotników przemysłu lniarskiego, który upamiętnia ostatnie lata podtrzymywania lniarskich tradycji – mówi Jacek Czubak, pełnomocnik prezydenta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Ponadto po raz pierwszy na „bielnikowej” przestrzeni zostanie poprowadzony pokaz gotowania na żywo potraw robotniczych z XIX wieku. Oprócz koncertów, zapewniających niesamowite wrażenia estetyczne, na odwiedzających czeka także strefa gastronomi, zdrowia oraz zabaw dla dzieci.

PROGRAM:

g. 18:00 | smaki XIX-wiecznej osady fabrycznej | pokaz gotowania na żywo

g. 18:00 | strefa wspomnień | spotkanie dedykowane pracownikom dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie

g. 19:00 | wernisaż wystawy plenerowej „Ostatnia zmiana” | aut. Jan Myszkowski

g. 19:15 | koncert saksofonowy Michała Borowskiego

g. 20:30 | pokaz muzyczny elektro pop Ailo

g. 21:30 | duet akustyczny Loop & Voice

Ponadto:

g. 17:00-19:00 | strefa małego człowieka | Żyrardów nosi

g. 17:00-20:00 | strefa zdrowia | Artkinezis

g. 17:00-23:00| strefa gier planszowych

| strefa gastronomii: browar Beer Bros, Vinariams, food truck Wehikuł Smaku

Nowa odsłona Bielnika po robocie związana jest z prowadzonym przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie projektem pn. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”. Ma on na celu przywrócenie pamięci o dawnych pracownikach, którzy byli niezastąpionym elementem wspierającym żyrardowski przemysł lniarski. Z tego względu na lipcowe wydarzenie organizatorzy serdecznie zapraszają pracowników dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z rodzinami. Ma ono stać się pewnego rodzaju platformą do spotkań po latach, miejscem integracji, zabawy, a także wymiany doświadczeń oraz wspomnień…

Poza organizowanym wydarzeniem kolejnym etapem projektu będzie wydanie książki wspomnieniowej. Z tego względu Muzeum Lniarstwa zwraca się z serdeczną prośbą do wszystkich osób związanych z żyrardowską fabryką o wypożyczenie / użyczenie przedmiotów i pamiątek związanych z zakładami (fotografie, dokumenty, itp.). Wybrane z nich, w formie skanów, zostaną zamieszczone w publikacji, która ukaże się jeszcze w tym roku. W publikacji bardzo chętnie zostaną również wydane fragmenty z listów pisanych przez pracowników, które staną się cennym materiałem dla potomków.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika – projekt wystawienniczo-wspomnieniowy upamiętniający dawnych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”, który został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Źródło: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Facebooktwitterredditpinterest