Dojeżdżasz komunikacją miejską do Warszawy? Zapłacisz mniej za bilety! [WIDEO]

Od 1 czerwca w taryfie biletowej stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) zostaną wprowadzone zmiany. Skorzystają na nich osoby dojeżdżające z okolic Warszawy, a także grupy pasażerów uprawnionych do przejazdów ulgowych, uczestnicy konferencji, turyści i uczniowie.
tansze-bilety-ztm-warszawa
Fot. ZTM Warszawa. Na rynek wracają bilety trzydniowe.

Od czerwca zostaną obniżone ceny biletów długookresowych ważnych w 1. i 2. strefie. Np. pasażerowie korzystający z biletów 30-dniowych normalnych, które teraz kosztują 210 zł zapłacą 180 zł i zaoszczędzą dzięki obniżce 30 zł miesięcznie. Jeszcze więcej zyskają użytkownicy biletów 90-dniowych (kosztujących obecnie 536 zł), którzy zapłacą 460 zł. W ich portfelach pozostanie 76 zł.

Ceny biletów 30-dniowych imiennych na strefy 1+2:

normalny ulgowy BW/BW+ BMW/UBW/UBW+
stara cena 210 zł 105 zł 196 zł 98 zł
nowa cena 180 zł 90 zł 166 zł 83 zł

Ceny biletów 90-dniowych imiennych na strefy 1+2:

normalny ulgowy BW/BW+ BMW/UBW/UBW+
stara cena 536 zł 268 zł 482 zł 241 zł
nowa cena 460 zł 230 zł 406 zł 203 zł

Legenda:
BW – Bilet Warszawiaka
BMW – Bilet Młodego Warszawiaka
UBW – Ulgowy Bilet Warszawiaka
BW+ – Bilet Warszawa+
UBW+ – Ulgowy Bilet Warszawa+

Uczniowie pojadą bezpłatnie

Przypominamy, że od 1 września 2017 roku uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych, nie stołecznych szkołach podstawowych i gimnazjach przysługują bezpłatne przejazdy. Uprawnienie jest wgrywane na specjalne spersonalizowane karty miejskie – Karty Ucznia, na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż cztery lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

Nowością, która pojawi się w taryfie, będzie bilet jednorazowy przesiadkowy grupowy ulgowy. Będzie on obowiązywał dla maksymalnie 10 osób i będzie kosztował 22 zł. To ułatwienie dla podróżujących grup szkolnych i ich opiekunów, którzy do tej pory musieli kasować dużą liczbę biletów. Teraz wystarczy skasowanie jednego czy dwóch kartoników. Dzięki temu trudniej będzie o pomyłkę, dzieci nie zgubią swoich biletów, a opiekunowie nie będą musieli trzymać wielu kartoników.

Do taryfy powraca bilet trzydniowy. Oferta ta skierowana jest do turystów i osób przebywających w stolicy zaledwie przez kilka dni. Pasażerowie ci będą mogli raz skasować bilet, a następnie bez ograniczeń i potrzeby pamiętania o kasowaniu kolejnych korzystać z komunikacji miejskiej. Jest to również dobry sposób na ograniczenie kosztów poruszania się po Warszawie. Bilet ważny w strefie 1. będzie kosztował 36 zł, w strefie 1. i 2. zaś – 57 zł. Będą one również dostępne z ulgą 50 procent. Bilety te będą ważne przez 72 godziny od momentu skasowania.

Przygotowane zostało również udogodnienie dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, sportowych, konferencji czy kongresów: bilet konferencyjny. Organizator będzie mógł kupić dla uczestników bilety które będą ważne na konkretne dni. Warunkiem będzie zakup biletów dla minimum 100 osób.

Ulgi dla osób związanych z opozycją

Od 5 maja 2017 roku 50-procentową zniżką mogą podróżować również osoby, które pracowały po 1956 roku na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 roku. Z ulgi tej mogą korzystać również osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 roku na skutek represji politycznych.

Ponadto bezpłatnie podróżować mogą opiekunowie osób niepełnosprawnych (przewodnicy osób z chorobami narządu wzroku), które są zwolnione z opłat za przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego, podróżujący po uprawnionego lub po odwiezieniu uprawnionego – wyłącznie na trasie od miejsca zamieszkania do placówki rehabilitacyjno-terapeutycznej na podstawie zaświadczenia.

Źródło: ZTM Warszawa

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest