W aptece brakuje leków? Zadzwoń na specjalną infolinię

Od kilku tygodni pacjenci borykają się z problemem braku w aptekach niektórych leków. W związku z tym uruchomiono specjalną infolinię, dzięki której można dowiedzieć się, gdzie można zakupić konkretny medykament lub jego zamiennik.
wycofane-lekarstwa
Fot. Mizianitka/pixabay.com. W aptekach brakuje głównie leków dla cukrzyków, osób z problemami kardiologicznymi i z tarczycą.

Sytuacja dotyczy przede wszystkim osób przewlekle chorych. Problem z realizacją recept mogą mieć pacjenci chorzy na cukrzycę, tarczycę, z problemami kardiologicznymi. Powodem braku medykamentów w aptekach są kłopoty z produkcją jednego z podstawowych wytwórców lekarstw, problemy z dostawami substancji czynnych z Chin i tzw. działanie tzw. mafii lekowej.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację. Od poniedziałku, 15 lipca Narodowy Funduszu Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny udzielają nformacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, oraz o dostępności zamienników. Telefoniczna Informacja Pacjenta jest dostępna pod bezpłatnym numerem 800 190 590.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest