Park of Poland za półtora roku?

Trwają prace nad budową dużego parku rozrywki pod Mszczonowem Park of Poland. Obiekt ma zostać oddany do użytku w czwartym kwartale przyszłego roku.
W Park of Poland znajdą się atrakcje dla osób w każdym wieku

Park of Poland ma być jednym z największych kompleksów wodnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstanie we wsi Wręcza pod Mszczonowem, w odległości około 40 km od Warszawy pomiędzy autostradą A2 i drogą ekspresową S8. To właśnie tam inwestor wykupił grunty o łącznej powierzchni około 200 ha. Znajdą się na nich atrakcje dla klientów w każdym wieku, część będzie działać przez cały rok. W parku powstaną trzy strefy. W pierwszej z nich, na obszarze ok 20 ha, znajdzie się ogromny basen w stylu tropikalnej wyspy z odsuwanym dachem, w drugiej zaś będzie można poddać się zabiegom spa. W tej części być może będą wykorzystywane zasoby wody geotermalnej znajdujące się w Mszczonowie. Trzecią strefę natomiast będzie stanowić centrum galaxy z systemem zjeżdżalni.

Inwestorem Park of Poland jest firma Global City Holdings (GCH). To holenderska spółka, większościowy udziałowiec koncernu Cineworld, do którego należy sieć znanych w Polsce kin Cinema City. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest grupa WUND. W gestii jej przedstawicieli znajdzie się projektowanie, nadzór nad budową, a potem zarządzanie kompleksem Park of Poland.

Niektórzy mieszkańcy naszego regionu nie dowierzają, że ta inwestycja zostanie zrealizowana. Jednym z powodów braku wiary w powodzenie przedsięwzięcia jest fakt, że podobny park rozrywki – Adventure World Warsaw miał powstać pod Grodziskiem Mazowieckim. Z tych planów jednak nic nie wyszło. Przedstawiciele Global City Holdings zapewniają, że Park of Poland pod Mszczonowem powstanie na pewno. – Zbliżamy się do ostatniego etapu projektowania aquaparku. Wszyscy powinniśmy być optymistami, oczekując rozpoczęcia prac budowlanych w połowie roku. Obecnie kończy się etap projektowania, o pozwolenie na budowę planujemy uzyskać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Samo otwarcie aquaparku jest natomiast zakładane na czwarty kwartał 2016 roku – mówi Peter Dudolenski, członek Rady Dyrektorów, dyrektor wykonawczy Global City Holdings. Koszt inwestycji to ponad 400 mln zł. Inwestor zapewnia o swojej stabilnej sytuacji finansowej.

Na początku lutego w mediach pojawiła się pojawiła się informacja, że Global City Holding zamierza wycofać się z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) i wykupić mniejszych akcjonariuszy. Powód? Ograniczenie roli funduszy emerytalnych. – Wycofanie Global City Holdings z warszawskiej giełdy pozwoli nam na realizację parku jako spółka prywatna, co w naszej ocenie będzie korzystne dla rozwoju tego projektu – zapewnia Dudolenski.

Na przykładzie parku Therme Erding znajdującego się koło Monachium (to właśnie na nim jest wzorowany Park of Poland) inwestor przekonuje, że budowa kompleksu pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki nie tylko regionalnej, ale i krajowej. Według przedstawicieli GCH, dzięki tej inwestycji nie tylko powstało kilkaset miejsc pracy, ale także zwiększyły się wpływy do monachijskiego budżetu o 100 mln euro. Kilkukrotnie zwiększyła się też liczba hoteli i pensjonatów w okolicy. – Bezpośrednio w aquaparku będzie zatrudnionych około 700 pracowników. Odwołując się do podobnego projektu w Niemczech, szacujemy, że kolejne tysiąc miejsc pracy powstanie w regionie Żyrardowa – mówi Dudolenski i dodaje: – W naszym aquaparku będziemy zatrudniać pracowników technicznych, kasjerów, osoby obsługujące gości w części basenów i zjeżdżalni a także szefów kuchni, kucharzy i kelnerów w restauracjach i punktach, gdzie serwowane będą napoje i przekąski.

Facebooktwitterredditpinterest