Uwaga! Duży wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową na Mazowszu

Niebezpiecznie wzrasta liczba osób zarażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu A na Mazowszu. W tym roku, na terenie województwa zanotowano aż 21 przypadków zachorowań.
Fot. Activ-Michoko/pixabay.com. Przeciwko WZW typu A dostępne są szczepionki, ale najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny.

Żółtaczka pokarmowa, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A, często jest określana jako choroba brudnych rąk. Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub zakażonymi produktami. Wystarczy, że chora osoba nie zachowa odpowiedniej higieny.

Wirus najpierw namnaża się w przewodzie pokarmowym, po czym dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. Zachorowania występują głównie latem i wczesną jesienią. Do grup ryzyka należą osoby wyjeżdżające na wakacje w rejony endemiczne, zatrudnione na oddziałach dziecięcych w szpitalach, przedszkolach, laboratoriach medycznych, pracownicy kanalizacji. Objawy wywoływane przez wirusa to osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do potraw tłustych, czasami gorączka, pod koniec pobolewanie wątroby, żołądka.

Duży wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową w ostatnich tygodniach zanotowano w Wielkopolsce. W tym rejonie pojawiło się aż 17 takich przypadków. Tymczasem w całym kraju odnotowuje się około 35 zachorowań w ciągu roku. I wszystko wskazuje na to, że teraz choroba przeniosła się na Mazowsze. Jak informuje serwis warszawa.eska.pl, tylko w tym roku liczba zarażonych wirusowym zapalaniem wątroby typu A wzrosła do 21 przypadków, 20 z nich odnotowano w Warszawie, a jest dopiero końcówka maja! Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną wzrostu zachorowań. Obecnie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie prowadzi dochodzenie epidemiologiczne.

Jak uniknąć tej groźnej choroby? Wirus jest przenoszony najczęściej na drobinkach kału i śluzu, dlatego ważne jest m.in. dokładne i częste mycie rąk, które pomoże w uniknięciu zakażenia. Dostępne są także szczepionki przeciwko WZW typu A, które podaje się w dwóch dawkach.

Facebooktwitterredditpinterest