Potrącenie dwóch chłopców na rowerach i jednego na hulajnodze. Policja apeluje o ostrożność

W Grodzisku Mazowieckim dwóch 12-latków zostało potrąconych przez samochód ciężarowy, kiedy przejeżdżali przez przejście dla pieszych. Z kolei w Pruszkowie doszło do potrącenia dziecka na hulajnodze.
Fot. Kirkyboy/pixabay.com. Młodzi rowerzyści podczas jazdy powinni zachować szczególną ostrożność.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło kilkanaście dni temu w Pruszkowie przy ul. B. Prusa. Kierowca auta osobowego skręcał z drogi na parking i w tym momencie uderzył w dziecko jadące na hulajnodze. Na miejscu przybyło pogotowie i policja, na szczęście nikt nie odniósł większych obrażeń.

Z kolei w piątek, 14 czerwca, po godzinie 9.00 dwaj 12-letni chłopcy zostali potrąceni przez samochód ciężarowy w Grodzisku Mazowieckim. Do zdarzenia doszło, gdy nastolatkowie przejeżdżali na rowerach przez przejście dla pieszych na skrzyżowania ul. Okulickiego i 3 Maja. Z wiaduktu zjeżdżał samochód ciężarowy, którego kierowca nie zdążył wyhamować przed pasami, i w tym momencie uderzył w rowerzystów. Jeden z nich odniósł lekkie obrażenia nogi, drugiemu nic się nie stało.

Na szczęście w obu tych przypadkach nikt nie został poważnie ranny, jednak dzieci i nastolatków, którrzy bez zachowania należytej ostrożności szaleją na hulajnogach i rowerach jest mnóstwo. Dlatego też policja przypomina: rowerzyści, motocykliści i piesi to grupa najbardziej narażona na tragiczne konsekwencje wypadków. W uniknięciu zagrożeń może pomóc im przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale najważniejsza jest zawsze rozwaga.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe skręcanie, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Policjanci zachęcają rowerzystów do używania elementów odblaskowych i kasków ochronnych. Rowerzyści, tak jak inni użytkownicy dróg, muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów Kodeksu drogowego dla kierujących. Mundurowi przypominają, że dziecko, które nie ukończyło 10 lat, może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10. roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu “pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach: gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągnąc, staje się pieszym. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

Facebooktwitterredditpinterest