W Grodzisku Mazowieckim zainwestowała firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pracę znajdzie tu sto osób

Pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich producent tytoniu do fajki wodnej, firma Al Fakher uruchomiła w Grodzisku Mazowieckim zakład produkcyjny. To pierwszy projekt inwestycyjny z ZEA, jaki obsługuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Fot. UM Grodzisk Mazowiecki. W uroczystym otwarciu zakładu wziął udział burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński.

W związku z rosnącą popularnością rytuału sziszy, zwłaszcza w Europie, jeden z wiodących światowych producentów melasy aromatyzowanego tytoniu do tego rodzaju fajki wodnej – Al Fakher – postanowił zlokalizować produkcję na Starym Kontynencie.

W procesie inwestycyjnym firma rozważała kilka lokalizacji, głównie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatecznie wybór padł na Polskę, z racji na jej silną pozycję w unijnym przemyśle spożywczym, a także rosnącą atrakcyjność kraju dla zagranicznych wytwórców tytoniu.

Ścieżkę inwestycyjną inwestorowi z Emiratów Arabskich pomogła wybrać Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). – Proces doradztwa strategicznego obejmował m.in. dopasowanie odpowiedniej lokalizacji do specyfiki projektu, czy pomoc w przejściu przez procedury administracyjne, zwłaszcza związane z prawem celnym w Polsce – tłumaczy Marcin Fabianowicz szef zespołu odpowiadającego za doradztwo lokalizacyjne. Jednym z czynników, jakim kierowała się firma podejmując decyzję o wyborze kraju, były przyjazne warunki do rozwoju biznesu.

– Już na samym początku zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci w Polsce. Jesteśmy zadowoleni z otwartości polskich instytucji, w szczególności urzędu celnego, który mocno zaangażował się w pomoc w realizacji tak szczególnego projektu – wyjaśnia prezes firmy Al-Fakher, Desmond Naughton.

W zakładzie wytwórczym firmy Al Fakher zlokalizowanym w Grodzisku Mazowieckim docelowo będzie pracowało 100 pracowników. Oficjalne otwarcie linii produkcyjnej nastąpiło 27 czerwca, ale firma rozpoczęła już działalność w kwietniu tego roku. Inwestycja Al Fakher jest pierwszym projektem realizowanym przez firmę pochodzącą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przy którym pracowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. – Spodziewamy się kolejnych inwestycji z ZEA oraz państw sąsiednich. Prowadzimy intensywne działania promujące Polskę poprzez Biuro Handlowe PAIH w ZEA. W przyszłym roku odbędzie się EXPO 2020 w Dubaju. To pierwsza wystawa światowa w tym regionie świata i świetna okazja do zwrócenia uwagi arabskich inwestorów na nasz kraj – tłumaczy Marcin Fabianowicz z PAIH.

Źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Facebooktwitterredditpinterest