Wszywka alkoholowa jako pierwszy krok w stronę trzeźwości [MAT. PARTNERA]

Znaczny odsetek osób zmagających się z chorobą alkoholową przyznaje, że najtrudniejszym wyzwaniem w terapii uzależnień jest osiągnięcie abstynencji. Nic w tym dziwnego, w końcu alkohol uzależnia zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Na całe szczęście dysponujemy obecnie metodami, które stanowią wsparcie dla osób walczących z nałogiem. Jedną z takich metod stanowi wszywka alkoholowa. Zastanawiasz się czym ona jest i na czym polega jej działanie? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu!
Fot. mat. partnera.

Wszywka alkoholowa – metoda awersyjna znana od wielu dekad

Wszywka alkoholowa należy do metod awersyjnych. Oznacza to, że nie leczy ona przyczyn choroby alkoholowej, a jedynie zniechęca uzależnione osoby to sięgania po używkę, poprzez wykształcenie lęku przed negatywnymi skutkami picia alkoholu. Obecnie terapeuci nie rozpatrują wszywki w kategoriach skutecznego leku na alkoholizm, a raczej widzą w niej wsparcie dla osób rozpoczynających terapię uzależnień. Na czym jednak polega ta metoda?

Wszywka alkoholowa to jałowe tabletki, które przeznaczone są do podskórnej implantacji, najczęściej w okolicy mięśnia pośladkowego. Wydzielają one stopniowo substancję aktywną do ustroju przez najbliższe kilka miesięcy. Związek odpowiedzialny za działanie wszywki alkoholowej, czyli esperal, hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej. Enzym ten uczestniczy w metabolizmie alkoholu, odpowiadając za eliminację jego szkodliwego metabolitu, czyli aldehydu octowego. W przypadku wszywki alkoholowej zablokowanie tego enzymu jest tak silne, że spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • uderzenia gorąca;
  • zwiększona potliwość;
  • ból i zawroty głowy;
  • uczucie duszności;
  • skoki ciśnienia tętniczego;
  • mdłości i wymioty;
  • lęk i niepokój.

Na czym polega implantacja wszywki?

Implantacja wszywki wymaga wykonania nacięcia w skórze i późniejszego zaszycia tkanek. Jest to zabieg, który powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza chirurga. Do jego zadań należy odpowiednie obliczenie dawki leku, a także wykluczenie wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych do zastosowania wszywki alkoholowej. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, lekarz odkaża skórę, a następnie znieczula ją miejscowo tak, by pacjent nie czuł dyskomfortu czy bólu.

Po wykonaniu niewielkiego nacięcia, specjalista umieszcza w tkance tabletki esperalu, a następnie zaszywa ranę. Jej gojenie może zająć kilkanaście dni, choć wszywka zaczyna działać jeszcze tego samego dnia. W przypadku, gdy pacjent chce zrezygnować z wszywki przed zakończeniem czasu jej działania, rekomendowane jest usunięcie tabletek przez lekarza. Samodzielne wyciągnięcie wszywki może zakończyć się niebezpiecznym dla życia zakażeniem, a nawet sepsą.

Niekiedy przed zabiegiem implantacji wszywki zaleca się wykonanie odtrucia alkoholowego. To prosta procedura, która polega na podaży płynów, witamin i minerałów w postaci kroplówek dożylnych. Odtrucie pomaga wypłukać z organizmu resztki alkoholu i jego metabolitów, które mogłyby wejść w niebezpieczne reakcje z wszywką.

Wszywanie esperalu w Warszawie? Zrobisz to u KacDoktora!

Chcesz podjąć walkę z nałogiem i zastanawiasz się nad skorzystaniem z właściwości wszywki alkoholowej? W Warszawie wszyjesz esperal u KacDoktora. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem zarówno w implantacji wszywek, jak i wykonywaniu odtrucia alkoholowego. Pracujący w niej lekarze i ratownicy medyczni stawiają na pierwszym miejscu zarówno bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów, jak i komfort pacjenta.

Warto wspomnieć, że z usług KacDoktora można również skorzystać w zaciszu własnego domu. Wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista dojedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Co istotne, u KacDoktora otrzymasz pomoc całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Zdecyduj się na wszywkę alkoholową i ułatw sobie drogę do abstynencji!

Facebooktwitterredditpinterest