Jajka z salmonellą w dużej sieci marketów. Sprawdź, czy nie masz ich w lodówce!

Do sklepów sieci Dino trafiły jajka z salmonellą – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. Groźna bakteria znajduje się w trzech partiach jaj.
jajka-salmonella-dino
Fot. clairegelas/pixabay.com. Spożycie jajek z salmonellą grozi poważnym zatruciem.

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) poinformował, że jajka zakażone salmonellą zostały pobrane do badań w sklepach sieci Dino Polska S.A. Chodzi o towar oznaczony jako „Super jaja 10 sztuk, rozmiar M”, które mają na skorupce kod: 3PL30051328 i datę minimalnej trwałości do 03.12.2016 oraz kod 3PL30101312 i datę minimalnej trwałości do 05.12.2016 oraz 06.12.2016. Bakterie stwierdzono także w jajach oznaczonych jako „Jaja średnie M 30 sztuk” o kodzie na skorupce 3PL08101301, mające datę minimalnej trwałości do 03.12.2016.

Wszystkie jajka pochodzą z Ferm Drobiu Woźniak Sp. z o.o. O wynikach badań GIS poinformował Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) w celu podjęcia działań nadzorczych wobec producenta. Firma oświadczyła, że już podjęła szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa jaj wprowadzonych przez nią do obrotu. Jednocześnie wycofano wadliwe produkty zostały wycofane ze sklepów.

Spożycie jajek zakażonych salmonellą może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Typowe objawy to: bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, gorączka, odwodnienie. W skrajnej postaci – szczególnie u małych dzieci, osób z obniżoną odpornością i osób starszych może prowadzić do zapalenia płuc, dróg żółciowych, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego i posocznicy. Salmonellozy są skutecznie leczone.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest