Na targu (niektórych) jajek i drobiu nie kupisz – tak Żyrardów walczy z ptasią grypą

Mieszkańcy Żyrardowa, którzy w najbliższym czasie wybiorą się na targowisko, mogą mieć kłopoty z zakupem jajek i drobiu. Wszystko z powodu wirusa ptasiej grypy, który wykryto w sąsiedniej gminie Wiskitki.
zakaz-sprzedazy-jaj-drob-targ-zyrardow
Fot. jackmak/pixabay.com. Na targu w Żyrardowie zabroniony jest handel nieoznakowanymi jajami.

Przypomnijmy: przypadek wirusa ptasiej grypy odkryto tydzień temu w jednym z gospodarstw. Informację tę potwierdziła rzecznik prasowa Urzędu Miasta Żyrardowa Nina Mirgos-Kilanowska. – Główny Lekarz Weterynarii informuje, że trzydzieste drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 72 sztuki ptaków (kaczki, kury, gęsi, indyki, gołębie, struś), położonym w miejscowości Popielarnia (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski, województwo mazowieckie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 18 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach – informację o takiej treści zamieściła na oficjalnym profilu na Facebooku. W gospodarstwie wdrożono wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Zlikwidowane zostało całe stado.

W związku z wystąpieniem wirusa, w części Żyrardowa została wprowadzona strefa zagrożona. Chodzi o rejon ulic Limanowskiego, 1 Maja do granic z gminą Wiskitki. Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazał utrzymanie bezwzględnego zakazu sprzedaży żywego drobiu, nieoznakowanych jaj oraz ubitego drobiu pochodzącego z nieznanego uboju, sprzedawanych w handlu „odręcznym” na Targowisku Miejskim w Żyrardowie. – Decyzja ta jest podyktowana wyznaczeniem w części powiatu żyrardowskiego strefy zapowietrzonej oraz zagrożonej oraz wprowadzeniem w tych strefach zakazów dotyczących przemieszczeń żywego drobiu i produktów pochodzących od drobiu. W związku z powyższymi zakazami, trudno jest ustalić miejsca pochodzenia: żywego drobiu, jaj oraz ubitego drobiu, sprzedawanych w handlu „odręcznym” na Targowisku Miejskim w Żyrardowie – informują urzędnicy z żyrardowskiego ratusza.

Służby weterynaryjne uspokajają, że wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Apelują jednocześnie o zgłaszanie każdego przypadku padnięcia drobiu lub masowego padania dzikich ptaków.

Punkt informacyjny dotyczący stwierdzonego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków znajduje się w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii pod numerem telefonu 46 854 12 47. W Urzędzie Miasta Żyrardowa szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania w strefie obszaru zagrożonego udzielane są pod numerem 603 379 336.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest