Kupiłeś taką kiełbasę? Wyrzuć ją natychmiast! W wędlinie wykryto groźne bakterie

W próbkach kiełbasy produkowanej przez firmę Olewnik stwierdzono obecność bakterii Listeria monocytogenes. Przed jej spożyciem ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).
kielbasa-z-szynki-wycofana
Fot. GIS. Producent rozpoczął proces wycofywania kwestionowanej partii wędlin.

Groźne bakterie Listeria monocytogenes wykryto w jednej z pięciu próbek kiełbasy śląskiej z szynki ekstra badanych w ramach urzędowej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej. Wędlina została wyprodukowana przez Zakłady Mięsne „OLEWNIK-BIS” Sp. z o.o. z Drobina, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14190303, oznaczenie partii produkcyjnej: 04128, termin przydatności do spożycia: 15 lipca 2018 roku.

Producent rozpoczął proces wycofywania kwestionowanej partii produktu. Proces ten jest nadzorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego, Zakłady Mięsne „OLEWNIK-BIS” Sp. z o.o. poinformowały konsumentów o wycofaniu produktu i możliwości jego zwrotu do miejsca zakupu. Informacje na ten temat zostały zamieszczone na stronie internetowej producenta: http://olewnik.com.pl/.

Kiełbasy o numerze partii wskazanej w komunikacie nie należy spożywać szczególnie na surowo, ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia, chodzi tu konkretnie o możliwość zachorowania na listeriozę. To choroba, która stanowi zagrożenie głównie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Jej czynnikiem etiologicznym jest Listeria monocytogenes. Bakterie wydalane są z kałem zakażonych zwierząt. Są one szeroko rozpowszechnione w środowisku, a ogniska zatruć pokarmowych przez nie wywoływane są rejestrowane na całym świecie.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

Jeden komentarz do “Kupiłeś taką kiełbasę? Wyrzuć ją natychmiast! W wędlinie wykryto groźne bakterie