CBŚP znów w akcji. Zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów pod Grodziskiem [FOTO, WIDEO]

Zlikwidowana fabryka papierosów i jej zewnętrzny magazyn, to efekt współpracy CBŚP, KAS oraz Prokuratury Krajowej. Podczas działań zabezpieczono ponad 2,4 mln sztuk papierosów i ponad 10 ton krajanki tytoniowej. W sprawie zatrzymano siedem osób.
fabryka-papierosow-grodzisk-5
Fot. CBŚP. Pod Grodziskiem ujawniono fabrykę papierosów oraz magazyn, w którym składowano krajankę tytoniową.

Policjanci z zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej prowadzili czynności na terenie dwóch miejscowości województwa mazowieckiego. W trakcie działań ujawniono fabrykę papierosów oraz zewnętrzny magazyn, w którym składowano krajankę tytoniową. Jak się okazało nielegalna fabryka funkcjonowała na terenie kompleksu przemysłowego legalnie działających firm w podwarszawskiej miejscowości.

Funkcjonariusze zlikwidowali fabrykę z kompletną linią produkującą papierosy i kolejną linią do ich paczkowania, zabezpieczając przy tym ponad 2,4 mln sztuk papierosów, ponad 10 ton krajanki tytoniowej, a także komponenty do ich produkcji (etykiety, filtry, bibuły papierosowe, kartony itp.). Łączna wartość ujawnionych i zabezpieczonych wyrobów oraz maszyn do ich produkcji wyniosła około 5,5 mln zł. Na zabezpieczonym towarze ciążył obowiązek podatkowy w kwocie blisko 13 mln zł.

W sprawie zatrzymano siedem osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze, w tym sześciu obywateli Ukrainy. Po doprowadzeniu do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie usłyszeli oni zarzuty, które dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych bez stosownych zezwoleń i opłacania podatków. Wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące.

– Na podstawie wstępnych ustaleń można stwierdzić, iż w fabryce podrabiano marki papierosów dwóch znanych koncernów tytoniowych, a wyprodukowane papierosy były przeznaczone do sprzedaży na rynek brytyjski – informują mundurowi z CBŚP. – Obecnie, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Lubelski Wydział Prokuratury Krajowej, prowadzone są intensywne czynności w celu ustalenia pełnej skali przestępczego procederu oraz pozostałych osób zaangażowanych w tę działalność – dodają.

fabryka-papierosow-grodzisk

fabryka-papierosow-grodzisk-2

fabryka-papierosow-grodzisk-3

fabryka-papierosow-grodzisk-4

fabryka-papierosow-grodzisk-6

Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest