Eko Park będzie jak nowy

Podwórko Nivea, plac zabaw dla starszych dzieci i strefa aktywnego wypoczynku – takie atrakcje już wkrótce mają się pojawić w żyrardowskim Eko Parku. Władze miasta opracowały projekt zagospodarowania obiektu.
Fot. panoramio.com Eko Park ma stać się terenem rekreacyjnym z prawdziwego zdarzenia.

Eko Park przy ul. Nietrzebki to jedno z najbardziej ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Żyrardowa. Lubią tu przychodzić, mimo że obecnie obiekt nie prezentuje się zbyt okazale. Zieleń jest nieuporządkowana, brakuje placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, problemem są też amatorzy mocnych trunków, którzy upodobali sobie Eko Park jako miejsce zakrapianych imprez.

Pojawiła się szansa, że już wkrótce żyrardowski zieleniec zupełnie zmieni oblicze. Pod koniec sierpnia ma rozpocząć się budowa Podwórka Nivea. To inwestycja wywalczona przez mieszkańców Żyrardowa w ogólnopolskim konkursie. – Dostrzegając konieczność wykorzystania potencjału tego miejsca, prezydent miasta już teraz planuje tam realizację wielu innych inwestycji. W tym celu powstał projekt zagospodarowania terenu, a Podwórko Nivea zapoczątkuje proces odnowy Eko-Parku – informują urzędnicy z żyrardowskiego ratusza.

Projekt przewiduje podział terenu na kilka stref. Podwórko Nivea stanowić będzie ofertę dla najmłodszych. Znajdą się tu atrakcyjne zabawki i inne urządzenia integrujące całe rodziny podczas wspólnej zabawy np. huśtawki, tor przeszkód, zjeżdżalnia, karuzela, skakankowe wyzwanie, gra w klasy, mistrz celności, mistrz wspinaczki & olimpijczyk, Kasia mówi, ziemia parzy. Pozwolą one nie tylko na doskonałą zabawę, ale również zostały zaprojektowane w taki sposób, aby rozwijać umiejętności motoryczne, społeczno-emocjonalne i poznawcze.

Z myślą o starszych dzieciach zostanie wybudowany drugi plac zabaw wyposażony w takie urządzenia jak: karuzela, zjeżdżalnie linowe, ścianki wspinaczkowe, linarium, huśtawki, równoważnie i tor łyżworolkowy. Ponadto planowane jest zagospodarowanie istniejącej górki, na której powstaną przejścia rurowe, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa i punkt widokowy. Z kolei w strefie aktywnego wypoczynku dla młodzieży i starszych osób będą się znajdować boiska wielofunkcyjne, stół do tenisa stołowego, street workout i siłownia zewnętrzna. Ale to jeszcze nie wszystko. Zagospodarowany teren eko-parku będzie też miejscem atrakcyjnym dla seniorów. W strefie przeznaczonej dla starszych mieszkańców pojawią się stoły do tenisa stołowego, piłkarzyki, szachy i stoły do gry w warcaby. Projekt przewiduje też strefę odpoczynku, gdzie będzie można rozpalić ognisko bądź grilla. W pobliżu tego miejsca planowane jest wybudowanie budynku sanitarnego. Ponadto zaprojektowana została ścieżka pieszo-rowerowa, alejka dla pieszych, ławki oraz stojaki na rowery. Cały teren zostanie ogrodzony, oświetlony i monitorowany, a wzdłuż ulicy Skrowaczewskiego i Nietrzebki, na wysokości Eko Parku, zostaną wybudowane parkingi.

Jeszcze w tym roku powstanie street workout, fragment ścieżki dla pieszych, będzie wykonany pierwszy etap oświetlenia terenu, a w celu zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa zostanie rozpoczęta instalacja monitoringu. Pozostałe inwestycje będą sukcesywnie wykonywane w kolejnych latach. Miasto, chcąc skrócić czas realizacji całego projektu, równolegle będzie ubiegać się o dotacje w ramach rewitalizacji tego terenu. Projekt zagospodarowania Eko Parku opracowany przez Miejski Zespół Urbanistyczny został poddany konsultacjom społecznym.

Facebooktwitterredditpinterest