Niewybuch w Błoniu

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu znaleziono niewybuch. Na miejscu pojawili się saperzy z jednostki w Kazuniu.
Fot. facebook/ZenonReszka Przyszkolny teren został zabezpieczony przez policjantów z Błonia.

Szkoła Podstawowa nr 2 mieści się przy ul. Narutowicza. Obecnie trwają tu prace modernizacyjne. To właśnie podczas wykopów związanych z inwestycją znaleziono niewybuch. Do zdarzenia doszło we wtorek, 11 sierpnia, tuż przy bramie szkolnego budynku. Materiał znajdował się na głębokości około 80 cm. Na miejscu natychmiast pojawiła się policja, która zabezpieczyła przyszkolny teren oraz burmistrz Błonia Zenon Reszka.

Zabezpieczeniem i zneutralizowaniem znaleziska zajęli się saperzy z jednostki w Kazuniu.

To nie pierwszy znaleziony niewybuch w Błoniu. Policjanci z powiatu warszawskiego zachodniego kilka razy w roku otrzymują zgłoszenia o takich znaleziskach, które pochodzą przeważnie z czasów drugiej wojny światowej. Materiały te są szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia. Należy pamiętać, że pocisk, który był niewypałem lub nie został zdetonowany podczas uderzenia jest już obarczony wadą. Ponadto pociski i granaty zawierają znaczne ilości bardzo silnych kruszących materiałów wybuchowych, które mimo kilkudziesięcioletniego zalegania w ziemi nie tracą swoich właściwości. Odkrywane przypadkowo w leśnych ostępach, podczas prac ziemnych i remontów, mogą być w dalszym ciągu groźne i niebezpieczne. W każdej takiej sytuacji policjanci bezzwłocznie wzywają na miejsce patrol saperski.

Policjanci przypominają, aby o każdym takim przypadku od razu powiadamiać służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Należy pamiętać, żeby nie dotykać i nie próbować demontować niewybuchów.

Facebooktwitterredditpinterest