Na kolei zajdą zmiany. Pozytywne!

Dzięki tzw. kontraktowi terytorialnemu, w naszym regionie zostanie przeprowadzonych nowych inwestycji kolejowych. SKM i KM wzbogacą się o nowe pociągi, przewidziane są modernizacje tras.
Fot. KG W ciągu najbliższych pięciu lat zostaną zmodernizowane trasy kolejowe na kilku odcinkach

Kontrakt terytorialny dla województwa mazowieckiego został podpisany 25 listopada ubiegłego roku przez minister infrastruktury Marię Wasiak i marszałka Adama Struzika. To bardzo istotny dokument zawierający priorytetowe inwestycje, które mają być realizowane w perspektywie finansowej na lata 2014-2020, głównie przy udziale środków unijnych. Przewidziano w nim wiele ważnych zadań związanych z transportem kolejowym.

Na znaczne polepszenie warunków podróży będą mogli liczyć pasażerowie Kolei Mazowieckich (KM) i Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Ci przewoźnicy wzbogacą się o nowy tabor, przeprowadzona zostanie modernizacja starych składów, w planach jest też utworzenie nowoczesnego zaplecza technicznego. Dzięki temu, mieszkańcy Mazowsza już wkrótce będą podróżować w ramach KM nowymi 55 składami pięcioczłonowymi i dziesięcioma dwuczłonowymi, planowany jest też zakup 26 nowych wagonów. Poza tym 39 pociągów zostanie zmodernizowanych, powstaną również trzy nowe siedziby zaplecza technicznego: w Tłuszczu znajdzie się nowoczesna myjnia, w Sochaczewie baza utrzymaniowo-naprawcza, a w Radomiu – serwisownia. Z kolei SKM może liczyć na modernizację Stacji Postojowo-Technicznej na Szczęśliwicach oraz zakup kilkunastu nowych pociągów. – Kupno taboru jest związane z planami uruchomienia nowych linii, ale zostanie on też wykorzystany na już istniejących trasach – mówi rzecznik prasowy SKM Magdalena Lerczak. W grę wchodzi zakup 13-15 pojazdów czteroczłonowych. Nie wiadomo dokładnie, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na ich dostawę, prawdopodobnie stanie się to jeszcze w tym roku.

Prace kolejowe przewidziane są na trasie E 75 Warszawa – Rembertów – Sadowne, E 20 Warszawa Rembertów – Mińsk Mazowiecki, E 20 Warszawa – Poznań (odcinek Sochaczew – Swarzędz), a także na linii Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki (linia nr 447). Uwzględniono również modernizację linii średnicowej (między dworcami Warszawa Zachodnia a Warszawa Wschodnia oraz linii obwodowej (odcinek Warszawa Gołąbki – Warszawa Gdańska).

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podkreślają, że lista projektów ujętych w kontrakcie terytorialnym nie jest zamknięta, a jej zmiany będą możliwe przy kolejnych aktualizacjach dokumentu.

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “Na kolei zajdą zmiany. Pozytywne!

  1. “zmiany będą możliwe przy kolejnych aktualizacjach dokumentu” – no i w ten sposób zamiast zabrać się za realizację będziemy mieli niekończące się modyfikacje projektów, dokumentów, planów i koncepcji… ech…