Wejdą opłaty za wjazd do centrum Warszawy?

Wraca pomysł wprowadzenia opłat za wjazd do centrum Warszawy. Na razie trwa testowanie takiego rozwiązania.
Fot. gminabelchatow.pl Nie wiadomo jeszcze kiedy, i w jakiej wysokości, zostanie wprowadzona opłata za wjazd do centrum stolicy.

O wprowadzeniu opłat za wjazd samochodem do centrum Warszawy mówi się od kilku dobrych lat. Takie rozwiązanie funkcjonuje w niektórych stolicach europejskich i dobrze się sprawdza. Władze Amsterdamu, Brukseli czy Paryża kładą nacisk przede wszystkim na komunikację miejską i transport rowerowy głównie po to, żeby ograniczyć ruchu samochodów w centrum. Właśnie dlatego wprowadzane są opłaty. Chodzi tu nie tylko o zwiększone wpływy do miejskiego budżetu, ale przede wszystkim o ograniczenie smogu, który jest coraz większym problemem, również w Warszawie.

Jak poinformował portal money.pl na razie trwają testy związane z ewentualnym wprowadzeniem opłat za wjazd do centrum Warszawy. – Z rozmów, jakie prowadziliśmy, wiemy, że co najmniej trzy miasta byłyby skłonne przyjąć tego typu rozwiązanie. Mówię o stolicy, Krakowie oraz Sopocie – powiedział w programie #dziejesienazywo Marek Cywiński z firmy Kapsch Telematics Services. To właśnie ta firma wprowadziła strefy ograniczonego dostępu już w kilkudziesięciu miastach w Europie m.in. w Rzymie. Teraz, wspólnie z Politechniką Warszawską, testuje system na ul. Nowy Świat, która jest wyłączona z ruchu. Badana jest skala zjawiska łamania zakazu wjazdu przez kierowców.

Cywiński podkreślił, że aby rozwiązanie zostało wprowadzone potrzebna jest zmiana prawa. Jeśli tak się stanie, wjeżdżające do centrum samochody będzie monitorował system kamer. A ile trzeba będzie zapłacić za wjazd do śródmieścia? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że z opłat zostaliby zwolnieni mieszkańcy danej dzielnicy oraz osoby niepełnosprawne.

Facebooktwitterredditpinterest