Na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej brakuje pieniędzy. Dużych pieniędzy!

Huczne otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbyło się 11 listopada ubiegło roku. Jednak na dokończenie budowy obiektu brakuje jeszcze około 30 mln zł.
Fot. warszawa.wikia.com. Świątynia przez niektórych jest określana mianem schronu przeciwatomowego lub wyciskarki do cytrusów.

Świątynia Opatrzności Bożej mieści się u zbiegu ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda i Al. Rzeczypospolitej. Uchwałę w sprawie jej budowy 225 lat temu podjął Sejm Wielki. Świątynia miała być wyrazem wdzięczności narodu za Konstytucję 3 maja. Jak czytamy na stronie centrumopatrzności.pl, powstała dzięki ofiarności „dziesiątków tysięcy Darczyńców, odczuwających duchową łączność z minionymi pokoleniami Polaków i dumę z możliwości przyczynienia się do spełnienia danej Bogu przez przodków obietnicy”.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej trwa od 2003 roku. To z pewnością jedna z najdroższych inwestycji kościelnych. Kilka razy była wstrzymywana z powodu braku pieniędzy. A koszty budowy obiektu są ogromne. Do tej pory wyniosły 160 mln zł, z czego 60 mln pochodziło z budżetu państwa. Pozostałą kwotę udało się zebrać dzięki datkom od prywatnych darczyńców. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, najwięcej ofiarowała firma KGHM, która podarowała 30 ton miedzi na pokrycie kopuły świątyni.

Do tej pory budowę świątyni wsparło ponad 80 tysięcy darczyńców. Najbardziej zasłużeni z nich mogą liczyć na specjalne medale, a także umieszczenia nazwiska na tablicy pamiątkowej. Jak informuje serwis wawalove.pl, 2 tys. zł zapewnia miejsce na tablicy zbiorczej, kwota powyżej 5 tys. zł uprawnia do indywidualnej tabliczki; 10 tys. zł zapewnia małą tablicę, a kwoty powyżej 50 tys. zł uprawniają do indywidualnej, dużej tablicy upamiętniającej.

Uroczyste otwarcie świątyni odbyło się 11 listopada ubiegłego roku z udziałem najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło na czele. Nie oznacza to jednak, że budowa kościoła zakończyła się. Pieniądze będą potrzebne jeszcze na wystrój wnętrza – w sumie około 30 mln zł. Część pieniędzy, na wykończenie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, będzie pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort wyda na ten cel 28 mln zł do 2018 roku.

Facebooktwitterredditpinterest

3 komentarzy dla “Na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej brakuje pieniędzy. Dużych pieniędzy!