74 mln zł dofinansowania dla WKD. Będzie drugi tor do Grodziska!

74 mln zł – to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej na modernizację kolei na Mazowszu. Unijne wsparcie zostanie przeznaczone na przebudowę infrastruktury kolejowej linii WKD.
Fot. WKD. Umowę o dofinansowanie podpisali: Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Michał Panfil, prezes zarządu WKD.

W poniedziałek, 30 września, Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD) zawarła z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie dla jednego z projektów. Wartość inwestycji to prawie 108 mln zł. Unijna dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 wyniesie ponad 74 mln zł.

Umowę o dofinansowanie podpisali: Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Michał Panfil, prezes zarządu WKD. – Słowo “drugi” często kojarzy się nam z czymś gorszym, na przykład druga twarz, druga liga. W przypadku WKD ten liczebnik oznacza rozwój. Drugi tor to częstsze kursowanie pociągów, łatwiejszy dojazd dla mieszkańców, większa popularność WKD i w przyszłości kolejne inwestycje. Tak nakręca się spirala rozwoju. Cieszę się, że mogliśmy w tym pomóc. Szansę na rozwój dały fundusze unijne z POIiŚ, które zapewniły finansowanie 70 proc. wartości tej inwestycji – podkreślił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Projekt obejmie budowę drugiego toru na szlaku Podkowa Leśna Główna-Grodzisk Mazowiecki Radońska, wymianę nawierzchni istniejącego toru 1G, przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych w związku z budową drugiego toru, przebudowę istniejących 11 peronów oraz ich dostosowanie do wymagań TSI PRM, budowę pięciu nowych peronów spełniających wymagania TSI PRM oraz modernizację budynków dwóch dworców Podkowa Leśna Główna i Grodzisk Mazowiecki Radońska.

Celem inwestycji jest zwiększenie przepustowości modernizowanego szlaku z przeznaczeniem do prowadzenia składów pociągów w kolejowych pasażerskich przewozach aglomeracyjnych z prędkością eksploatacyjną nie większą niż 80 km/h. – Dzisiejsza uroczystość stanowi potwierdzenie słuszności podjętej decyzji o wdrożeniu niezwykle ważnego etapu, niezbędnego dla dalszego dynamicznego rozwoju WKD. Wypełniamy równocześnie zamierzenie leżące u podstaw strategii przyjętej przez założycieli i budowniczych linii kolejowej EKD, którzy ponad 90 lat temu planowali drugą nitkę toru do Grodziska Mazowieckiego. Jesteśmy pewni, że przedsięwzięcie, na rzecz którego zawarta została dziś umowa, przyczyni się do dalszego wzrostu zainteresowania kolejowymi przewozami pasażerskimi, polepszenia jakości usług przewozowych oraz zwiększenia mobilności mieszkańców aglomeracji warszawskiej – powiedział prezes WKD Michał Panfil.

Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu liczby pasażerów korzystających z kolei i ograniczenia ruchu samochodowego. Zadanie będzie realizowane do połowy grudnia 2022 roku.

Źródło: WKD

Facebooktwitterredditpinterest