Nastolatkowie znaleźli kartę płatniczą i zabawili się. Usłyszeli 52 zarzuty kradzieży z włamaniem

Żyrardowscy policjanci zatrzymali trzech nieletnich chłopców, którzy płacili za zakupy znalezioną kartą bankomatową. Kilka razy zbliżeniowo użyli jej w różnych sklepach, płacąc za artykuły spożywcze. Cała trójka usłyszała 52 zarzuty kradzieży z włamaniem na konto bankowe.
Fot. KPP Żyrardów. Chłopcy kilkadziesiąt razy płacili znalezioną kartą za artykuły spożywcze na kwotę ponad 1300 zł.

Karty bankomatowe z możliwością zbliżeniowego obrotu pieniędzmi stały się standardem. Nie wolno jednak zapominać, że takie udogodnienia są coraz częściej są wykorzystywane także do kradzieży. Przekonał się o tym mieszkaniec Żyrardowa, który nawet nie zauważył, kiedy zgubił swoją kartę. Mężczyzna po rozmowie z pracownikami banku, poinformował policję, że ktoś przy jej pomocy zrealizował kilkadziesiąt transakcji.

Żyrardowscy mundurowi ustalili, gdzie zostały dokonane płatności. Okazało się, że sklepy, w których sprawcy zrobili zakupy posiadają monitoring. Po przejrzeniu obrazu z kamer sprawcy zostali wytypowani. Mundurowi zatrzymali trzech niepełnoletnich chłopców w wieku 14, 15 i 17 lat. Cała trójka usłyszała zarzuty kradzieży z włamaniem na konto bankowe.

Sprawcy przyznali, że znaleźli kartę i wtedy wpadli na pomysł, aby skorzystać z okazji i zrobić zakupy na czyjeś konto. Dokonali kilkudziesięciu płatności za artykuły spożywcze na kwotę ponad 1300 zł. Wkrótce odpowiedzą przed sądem. Za kradzież z włamaniem na konto bankowe oraz posługiwanie się cudzą kartą może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

– Apelujemy, aby w przypadku utraty karty bankomatowej natychmiast poinformować placówkę bankową. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności czy posłużył się naszymi dokumentami – zaapelowała sierż. Monika Helińska z żyrardowskiej komendy.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żyrardowie

Facebooktwitterredditpinterest