Rusza budowa parkingów przy dworcu PKP w Żyrardowie

Zapowiadana budowa parkingów w systemie ,,Parkuj i jedź”, w otoczeniu dworca PKP w Żyrardowie staje się faktem. 15 maja rozpoczną się prace przy ul. Towarowej, a w lipcu wykonawca przystąpi do prac w ul. POW. Oba parkingi powinny służyć mieszkańcom już z początkiem listopada tego roku. W sumie powstanie 147 nowych miejsc postojowych dla samochodów i 60 miejsc dla rowerów.
parkingi-pkp-zyrardow
Fot. zyrardow.pl. Kierowcy będą mogli korzystać z nowych miejsc postojowych już w listopadzie.

Przy ul. Towarowej parking wybudowany zostanie w miejscu dotychczasowych dwóch parkingów niestrzeżonych. Natomiast w ul. POW inwestycja realizowana będzie w miejscu istniejącego parkingu strzeżonego. Oba parkingi utwardzone zostaną kostką betonową, będą oświetlone, ogrodzone i monitorowane. W miejscach wyznaczonych dla rowerów powstaną specjalne wiaty. Parkingi wybuduje wyłoniona w drodze przetargu firma Procerbud Bartosiewicz spółka jawna z Kobyłki.

W pierwszej kolejności wykonawca przystąpi do prac na parkingu przy ul. Towarowej po prawej stronie, dojeżdżając do torów ul. Towarową. Po około dwóch tygodniach roboty rozpoczną się po stronie lewej. Po wybudowaniu i oddaniu do użytku przynajmniej jednej części tego parkingu, wykonawca przystąpi do prac w ul. POW. Z harmonogramu wynika, że będzie to początek lipca.

Przypomnijmy, że na realizację inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 1,3 mln zł z funduszy europejskich w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, uwzględnionego w RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dofinansowanie stanowi 80 proc. całkowitej wartości inwestycji, która wyniesie prawie 2,1 mln zł. Projekt Żyrardowa złożony był w porozumieniu partnerskim z gminą Grodzisk Mazowiecki i jest jednym z 13 projektów wybranych do realizacji w efekcie współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego, miasta stołecznego Warszawy oraz podwarszawskich gmin.

Rozbudowa systemu parkingów „Parkuj i Jedź” na obszarze aglomeracji warszawskiej ma służyć przede wszystkim mieszkańcom przedmieść w codziennych dojazdach do centrum, a także zachęcić do podróżowania komunikacją zbiorową, gdyż głównym argumentem „za” wyborem konkretnych inwestycji było skoordynowanie ich z transportem miejskim. Dlatego istotne było zlokalizowanie planowanych parkingów przy przystankach transportu zbiorowego, co powinno zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika.

Tymczasem urzędnicy z żyrardowskiego magistratu proszą mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość, ponieważ w trakcie prowadzonych prac budowlanych nie będzie możliwości parkowania w tych miejscach.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest