Posypały się nagrody w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Samorządów

Błonie, Ożarów Mazowiecki, Warszawa, Michałowice, Podkowa Leśna – to gminy z naszego regionu, które w tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju osiągnęły wysokie lokaty. Nagrody laureatom wręczył marszałek Adam Struzik.
Fot. Facebook/Zenon Reszka/UMWM w Warszawie i Biuro Promocji UM Błoniu. Wręczenie dyplomów laureatom odbyło się w Mateczniku Mazowsze, w Otrębusach.

Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego jest tworzony pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Zestawienie, uwzględniające wszystkie polskie miasta i gminy, jest opracowywane na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę są brane m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Wręczenie nagród odbyło się w ubiegłym tygodniu w Mateczniku Mazowsze, w Otrębusach. Wyróżnienia przyznał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Spośród gmin powiatu grodziskiego nieźle poradziła sobie Podkowa Leśna, która zajęła piąte miejsce w kategorii „gmina miejska” w województwie mazowieckim. Trzecia lokata w kategorii „gmina miejsko-wiejska” przypadła w udziale włodarzom Grodziska Mazowieckiego.

Zwycięzcą tegorocznej edycji obydwu rankingów: „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego oraz „Dynamika wzrostu liczby osób pracujących na 1000 mieszkańców w okresie 2003-2015” w kategorii „gmina miejsko-wiejska” została gmina Ożarów Mazowiecki. – Od ośmiu lat Ożarów Mazowiecki znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu dotyczącego zrównoważonego rozwoju. Przez ostatnie dwa lata byliśmy na piątym miejscu, a w tym roku, wreszcie jesteśmy zwycięzcami i to nie jednego, a dwóch rankingów – cieszą się władze gminy.

Powody do zadowolenia ma również burmistrz Błonia Zenon Reszka. Włodarz tak skomentował wyniki zestawienia na swoim profilu na Facebooku: – Gmina Błonie została laureatem tegorocznej edycji dwóch rankingów samorządowych – Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego w kategorii gmina miejsko-wiejska (zajęliśmy II miejsce!) oraz Dynamika wzrostu liczby osób pracujących na 1000 mieszkańców w okresie 2003-2015 (zajęliśmy III miejsce!). Krótko mówiąc rozwijamy się a bezrobocie spada! – stwierdził włodarz.

Nieco gorzej poradziły sobie Łomianki, które zajęły piąta lokatę. Stare Babice zdobyły dziewiąte miejsce w kategorii „gmina wiejska”.

Spośród gmin powiatu pruszkowskiego w kategorii „gmina wiejska” drugie miejsce zajęły Michałowice, trzecie Nadarzyn, a czwarte – Raszyn. Na dziesiątej pozycji w kategorii gmin miejsko-wiejskich sklasyfikowano Brwinów.

Szóste miejsce w udziale przypadło władzom Mszczonowa w kategorii gmin miejsko-wiejskich.

Zwycięzcą kategorii „gmina miejska” została Warszawa.

Facebooktwitterredditpinterest