Blokady drogi pomogły? Jest decyzja środowiskowa dla trasy S7! [MAPA]

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla północnego wylotu trasy S7 z Warszawy w kierunku Gdańska. Dotyczy ona odcinka od Kiełpina na obecnym przebiegu drogi krajowej nr 7 do warszawskiej Trasy Armii Krajowej czyli S8. Na przyszłą S7 od Płońska do Czosnowa opracowywana jest już koncepcja programowa, a na odcinek od Czosnowa do Kiełpina poszukiwani są wykonawcy tej dokumentacji.
Fot. lomianki.pl. Niezadowoleni z zaproponowanego wariantu przebiegu trasy są władze oraz mieszkańcy Bemowa i Bielan.

Przyszły odcinek S7, pomiędzy Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie, ułatwiający dojazd do stolicy, będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku a w niektórych miejscach nawet cztery. Przez mocno zurbanizowane tereny Bemowa i Chomiczówki planowa droga przejdzie dwoma tunelami.

Projektowana trasa liczy około 12,9 km i w początkowej części przebiega po istniejącym śladzie ul. Kolejowej. Następnie za węzłem „Kolejowa” droga odbiega w kierunku Kanału Młocińskiego, gdzie projektowana jest w nasypie. Dalej trasa biegnie wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego, aż do połączonych jezdnią zbierająco-rozprowadzającą zespolonych węzłów „Wólka Węglowa” i „Janickiego”. Dalej, za ul. Arkuszową, planowana droga schodzi do tunelu o długości 1000 m i kolejnego o długości 1123 m, a następnie wznosi się ponad teren nad drogą S8. Pomiędzy tunelami zaprojektowano węzeł „Generała Maczka” a na przecięciu dróg ekspresowych S8 i S7 zaplanowano węzeł „NS”.

Oprócz wspomnianych tuneli powstaną również wiadukty, przejścia podziemne, kładki pieszo-rowerowe oraz urządzenia ochrony środowiska, tj. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i ogrodzenie trasy. Wjazd na trasę S7 będzie możliwy poprzez następujące węzły:„Kolejowa”, „Wólka Węglowa”, „Janickiego”, Gen. Maczka, „NS” (połączenie z Trasą Armii Krajowej S8).

Przetarg na koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce ogłosić jesienią tak, aby na początku 2019 roku móc podpisać umowę na jej wykonanie. Następnie, po otrzymaniu dokumentacji koniecznej do ogłoszenia postępowania przetargowego na projekt i budowę trasy w latach 2020-2021, ma zostać wyłoniony wykonawca. Ekspresowy wylot ze stolicy w stronę Trójmiasta zostanie oddany do użytku kierowców w latach 2024-2025.

Na następny odcinek trasy Czosnów-Kiełpin trwa, ogłoszony 16 lutego, przetarg na koncepcję programową dla rozbudowy drogi krajowej nr 7 do parametrów drogi ekspresowej. Podpisanie umowy jest planowane w połowie roku. Natomiast rozpoczęcie przetargu na wykonawcę w trybie „Projektuj i buduj” zaplanowano na jesień przyszłego roku, dzięki czemu można by podpisać umowę na zadanie jeszcze w 2020 roku. Zachowanie tego harmonogramu pozwoliłoby udostępnić trasę kierowcom w pierwszej połowie 2024 roku.

Na kolejny fragment trasy między Czosnowem a Płońskiem, 25 stycznia została podpisana umowa na wykonanie elementów koncepcji programowej. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na projekt i budowę w 2019 r. i podpisanie umowy z wykonawcą na początku 2020 r., aby móc udostępnić kierowcom trasę przed końcem 2023 roku.

Mapa dostępna jest TUTAJ.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Facebooktwitterredditpinterest