Zablokowali drogę w proteście przeciwko linii 400 kV

Około stu mieszkańców Błonia zablokowało we wtorek, 12 lipca drogę krajową nr 92 w Kopytowie. Protest był spowodowany planami lokalizacji linii 400 kV na terenie tej gminy.
Błonie blokada linia 400 kV
Fot. kwp.radom.pl. W związku z blokadą drogi, policja zorganizowała objazdy.

Błonie to kolejna już gmina w naszym regionie, w której mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy linii 400 kV. Nie chcą wysokich słupów pod swoimi domami i związanych nimi uciążliwości. Z tego powodu, we wtorek 12 lipca na dwie godziny zablokowali przejście dla pieszych na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Kopytów. Manifestacja odbyła się bez większych utrudnień, organizatorzy co dziesięć minut przepuszczali samochody. Mimo to kierowcy nie ukrywali swojej irytacji. Ich zdaniem, takie protesty powinny odbywać pod siedzibą inwestora lub Ministerstwa Energii, a nie na drodze krajowej w godzinach popołudniowego szczytu. Manifestację zabezpieczała policja, zorganizowano objazdy.

Przypomnijmy, że inwestor – Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zaproponował dwa korytarze przebiegu linii 400 kV na terenie Błonia. Pierwszy, po wschodniej stronie, od miejscowości Łaźniew na południe do autostrady A2, drugi, od Łaźniewa na zachód przez całą gminę Błonie, obok istniejącej linii energetycznej. Obie propozycje zostały oprotestowane, jako kolidujące z istniejącymi budynkami i infrastrukturą.

Obecnie przedstawiciele PSE analizują wschodni przebieg tej linii – wejście na teren gminy Błonie na północ od Łaźniewa, obok istniejącej linii energetycznej, następnie na południe pomiędzy Łaźniewem i Radzikowem, przez Kopytów, Rokitno w stronę Brwinowa. Przeciwko obu wariantom sprzeciwiają się zarówno mieszkańcy, jak i władze Błonia. Tym samym dołączyli oni do protestujących w tej sprawie społeczności z powiatu grodziskiego, żyrardowskiego i grójeckiego.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest