Brwinów w rajdzie Złombol

W sobotę, 15 sierpnia wystartował popularny, charytatywny rajd Złombol. W wyścigu bierze udział ekipa z Brwinowa.
Fot. Urząd Gminy Brwinów Ekipa z Brwinowa jedzie w rajdzie Skodą 105 S z 1982 roku.

Złombol to turystyczny rajd charytatywny polegający na pokonaniu ok. 2,5 tys. km w jedna stronę autem o socjalistycznej (komunistycznej) produkcji lub konstrukcji. Trwa kilka dni, odbywa się co roku w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Start ma miejsce w Katowicach.

Rajd powstał w 2007 roku jako pomysł kilku przyjaciół na przejechanie dalekiego dystansu starym autem i zebranie pieniędzy dla domów dziecka na Śląsku. W pierwszej edycji wzięły udział tylko dwie załogi i obie dojechały do mety w Monte Carlo. Miejsce to było również punktem docelowym drugiej edycji. Kolejne lata przyniosły zmianę – meta jest wyznaczana zawsze w odległości ok. 2,5 tys. km od Katowic w różnych kierunkach. Są to na przemian kraje “ciepłe” i “zimne”.

Uczestnicy rajdu zbierają pieniądze na dzieci z domów dziecka. W zamian za wpłacane darowizny udostępniają powierzchnię reklamową na swoich pojazdach. Każda załoga musi pozyskać darczyńców, aby osiągnąć wymagany regulaminem minimalny próg finansowy darowizn dla dzieci, inaczej nie jest dopuszczana do startu. Ekipy jadą wyłącznie na swój koszt, wszelki sponsoring załóg i pojazdów jest zakazany.

Złombol robi się coraz bardziej popularny. O ile w 2007 roku w rajdzie wzięły udział dwie załogi, to trzy lata później było ich już 121, a w tym roku zgłosiło się aż 381 ekip. Z roku na rok udaje się zebrać również coraz więcej pieniędzy. W ubiegłorocznej edycji uczestnicy zebrali prawie 677 tys. zł.

W tym roku udział w rajdzie bierze dwuosobowa załoga „Zaskodzeni” z Brwinowa w składzie Magdalena Krześniak i Aleksander Gawłowski. – Ten pomysł dojrzewał w nas od dłuższego czasu. Jest to ciekawa forma pomocy łącząca wsparcie niesione dzieciom z możliwością realizacji swoich zainteresowań i wyzwaniem, jakim jest wyjazd w tak długą trasę samochodami produkcji komunistycznej. Koszty związane z udziałem w rajdzie, tj. paliwo, noclegi oraz części zamienne pokrywamy sami, i oczywiście jedziemy naszą prywatną Skodą 105 S z 1982 roku. Chcemy jednak pozyskać jak największą liczbę darczyńców, którzy decydując się na wpłatę muszą wskazać nas jako zespół. W ten sposób organizatorzy rajdu będą wiedzieć, że ten darczyńca jest od nas. Warunkiem udziału w rajdzie jest uzbieranie dla fundacji minimum 1500 zł – mówi Magdalena Krześniak.

Meta tegorocznego rajdu znajduje się na przełęczy Passo Dello Stelvio we włoskich Alpach (2758 m n.p.m.). Czy Magdzie i Aleksandrowi uda się do niej dotrzeć? Trzymamy za to kciuki.

Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc na maila: zaskodzeni@o2.pl lub na Facebooku: Zaskodzeni Złombolteam.

Jak zostać darczyńcą:

Fundacja Nasz Śląsk im. gen. Jerzego Ziętka z siedzibą w Chorzowie przy ul. Łani 1

Konto 72 1050 1214 1000 0023 2153 3859

Tytuł: „Zlombol – Zaskodzeni” – od Nazwa Darczyńcy (Ważne!)

Prośba o przesłanie potwierdzenia wpłaty na zaskodzeni@o2.pl

Facebooktwitterredditpinterest