Wracają posterunki policji. Kampinos, Leszno…

W Kampinosie ponownie zostanie otwarty posterunek policji – zapowiedział podczas wizyty w tej miejscowości minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Podobna jednostka ma zacząć wkrótce funkcjonować również w Lesznie.
Fot. MSWiA. Minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Kampinosie obiecał przywrócenie posterunku w tej miejscowości.

Posterunek policji w Kampinosie funkcjonował do 2013 roku. Trzy lata temu został zlikwidowany, a w jego miejsce powołano Ogniwo Patrolowo-Interwencyjne. Już za kilka tygodni ma się to zmienić.

W czwartek, 2 czerwca Kampinos odwiedził minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, który zapowiedział, ze miejscowy posterunek zostanie przywrócony. – To jest pierwszy z serii posterunków policji, które zostaną przywrócone. Skuteczna reakcja to możliwość zgłoszenia tej informacji na posterunek policji, do własnego dzielnicowego – mówił. Sukcesywne przywracanie posterunków ma odbywać się we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi, tak jak to miało miejsce w przypadku jednostki w Kampinosie.

Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos odniosła się krótko do historii tej jednostki policji, przypominając, że budynek został oddany do użytku w 2008 roku. – Niestety w 2013 roku, z niezrozumiałych dla nas przyczyn, posterunek w Kampinosie został zlikwidowany. Nikt wówczas nie chciał z nami rozmawiać na temat jego przywrócenia – mówiła Ciurzyńska. – Jestem przekonana, że otwarcie posterunku policji w Kampinosie przyczyni się do tego, że wzrośnie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców gminy – dodawała.

Insp. Robert Żebrowski, komendant stołeczny policji poinformował, że posterunek w Kampinosie zostanie formalnie przywrócony w lipcu. Szacuje się, że w całej Polsce przywróconych zostanie ponad 150 takich jednostek m.in. w Lesznie. Z analizy przestępczości wynika, że po jej likwidacji wzrosła liczba przestępstw kryminalnych, co władze policji wiążą ze spadkiem liczby funkcjonariuszy kierowanych na tym terenie do służby.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przeprowadziło konsultacje społeczne, na podstawie których wytypowano odtworzenie posterunków. Odbyło się ponad 12 tys. spotkań z 217 tys. osób. Najwięcej zgłoszeń w sprawie odtworzenia posterunków policji, napłynęło z województw: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Jednostka w Kampinosie zostanie przywrócona jako pierwsza.

Służbę w komisariacie na terenie gminy Kampinos będą pełnili dzielnicowi. Dzięki temu mieszkańcy gminy uzyskają łatwiejszy dostęp i możliwość kontaktu z własnym dzielnicowym. Zwiększy się także liczba policjantów pełniących służbę w komisariacie. Aktualnie na terenie gmin Leszno i Kampinos dzielnicowi obsługują łącznie około 14 tys. mieszkańców.

Facebooktwitterredditpinterest