Gdzie jest Twój tramwaj lub autobus? Powie to nowa aplikacja mobilna

O której na przystanek przyjedzie autobus lub tramwaj danej linii i gdzie się w tej chwili znajduje? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskamy za pomocą aplikacji TramBus. Nowe rozwiązanie mobilne znacznie ułatwia podróżowanie po stolicy.
Fot. Mobilis. Nowa aplikacja ma znacznie ułatwić podróżowanie po stolicy.

TramBus to aplikacja, przygotowana specjalnie dla pasażerów komunikacji miejskiej przez firmę GenesisMobo, przy współpracy Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA). Aplikacja wykorzystuje geolokalizację GPS i pozwala użytkownikom na dokładne sprawdzenie za ile minut na wybranym przystanku pojawi się autobus lub tramwaj. Oferuje wiele możliwości. Nawigacja jest bardzo prosta a użytkownik sam określa sposób wyszukiwania – może wybierać określone numery linii lub przystanki komunikacji miejskiej. Bezpośrednio na mapie lub liście.

Jeśli pasażer wybierze kolejno opcje: „przystanki” – „najbliższe” – „mapa”, wówczas aplikacja automatycznie ustali jego położenie i wyświetli na mapie wszystkie znajdujące się w pobliżu przystanki (kółko z literą A lub T oraz nazwą i numerem przystanku). Po kliknięciu w wybrany przystanek użytkownikowi wyświetli się jego nazwa, kierunek jazdy i lista linii oraz informacja o orientacyjnym czasie przyjazdu pojazdów. A po kolejnym kliknięciu i wybraniu z listy interesującego połączenia uzyska również informacje o aktualnym położeniu danego autobusu lub tramwaju na jego trasie.

Użytkownik może też skorzystać z opcji „lista” – wtedy na ekranie urządzenia wyświetlą się nazwy wszystkich najbliższych przystanków (z kierunkiem dojścia i odległością do nich), kierunki w których jadą pojazdy oraz numery linii autobusowych i tramwajowych. Ale to nie wszystko. Osoby oczekujące na przystanku mogą również szybko sprawdzić połączenia wybranych linii autobusowych lub tramwajowych wybierając „linie” – „wybierz” lub prześledzić przyjazdy i odjazdy w danych zespołach przystankowych poprzez wybór „przystanki” – „wybierz”.

Aplikacja TramBus jest dostępna na urządzeniach z systemami iOS i Android, w sklepach AppStore i Play oraz pod adresem www.mza.waw.pl. Aplikacja nadal znajduje się fazie wstępnej – rzeczywisty czas przyjazdu pokazywany jest w przypadku autobusów wyposażonych w GPS – większości pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych i Tramwajów Warszawskich. W przypadku pozostałych, przede wszystkim obsługiwanych przez firmy prywatne (ajentów) aplikacja pokazuje czas przyjazdu na podstawie rozkładu jazdy. Te informacje są wyświetlane w kolorze szarym. Już niedługo informacje o rzeczywistych czasach przejazdu mają być rozszerzone na wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej.

Facebooktwitterredditpinterest