WFS: Mieszkańcy Mazowsza podzieleni w sprawie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego i przeciwni likwidacji „Okęcia”

Mazowszanie są coraz bardziej świadomi rządowych planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i aż 92 proc. z nich słyszało o tym projekcie. Jednak mieszkańcy województwa są podzieleni – blisko połowa z nich (45 proc.) postrzega pomysł pozytywnie, przy 42 proc. głosów przeciwnych – wynika z badań przeprowadzonych przez Warszawskie Forum Samorządowe.
Fot. fietzfotos/pixabay.com. Z badań przeprowadzonych przez WFS wynika, że mieszkańcy Mazowsza są podzieleni w ocenie rządowych planów dotyczących budowy CPK.

– Odkąd Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekty budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i rozbudowy Portu Lotniczego w Radomiu, mieszkańcy Mazowsza żyją w niepewności co do kształtu rynku lotniczego w regionie. Budowa CPK przyczyni się bowiem prawdopodobnie do zamknięcia Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. A lotnisko to od lat doceniane jest przez mieszkańców za swoją dogodną lokalizację – mówi Grzegorz Gruchalski, przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego.

Zdecydowana większość mieszkańców z wiedzą o CPK

Wśród mieszkańców województwa mazowieckiego wiedzę na temat projektu budowy CPK ma aż 92 proc. badanych – jedynie 1 proc. ankietowanych nie słyszało o projekcie. Większą znajomością rządowych planów wykazują się mieszkańcy Warszawy i okolicznych powiatów (94 proc.), niż pozostałych części Mazowsza (89 proc.).

Mazowsze za CPK, Warszawa przeciw

Mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy słyszeli o projekcie CPK, są podzieleni w ocenie rządowych planów. Blisko połowa ankietowanych (45 proc.) postrzega plany pozytywnie, jednak przeciwników jest niewiele mniej (42 proc.). Wyraźnie widoczna jest różnica głosów między mieszkańcami Warszawy i gmin ościennych a resztą województwa. Mieszkający w stolicy w większości nie popierają pomysłu utworzenia CPK w gminie Baranów – 51 proc. jest przeciwnych budowie nowego lotniska, a 35 proc. jest za realizacją inwestycji. Z kolei 55 proc. ankietowanych Mazowszan mieszkających poza aglomeracją warszawską ocenia projekt pozytywnie.

Mieszkańcy przeciwko likwidacji „Okęcia”

Pośród badanych mieszkańców Mazowsza, którzy słyszeli o projekcie CPK, 69 proc. ma negatywny stosunek do planów likwidacji lotniska Chopina (pomysł raczej źle ocenia 24 proc. respondentów, a zdecydowanie źle – 45 proc.). Grupa ankietowanych, która zdecydowanie dobrze postrzega zamknięcie stołecznego lotniska dla ruchu pasażerskiego, stanowi zaledwie 3 proc. (raczej dobrze – 12 proc.). Sceptyczny stosunek do wygaszenia lotniska na Okęciu jest szczególnie widoczny w aglomeracji warszawskiej. Zdecydowanie złą opinię na temat tych planów wyraża aż 56 proc. mieszkańców, a 21 proc. uważa pomysł za raczej zły (łącznie 78 proc. głosów przeciwnych). Pozytywnie pomysł likwidacji lotniska ocenia co dziesiąty ankietowany. Mieszkańcy Mazowsza (bez Warszawy i sąsiednich powiatów) również nie zgadzają się z planami zamknięcia Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina (60 proc. przeciwników), a jedynie co piąty z nich ocenia możliwość likwidacji stołecznego lotniska pozytywnie.

Cezary Holdenmajer, prezes Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy, zwraca uwagę, że lokalizacja lotniska jest kluczowa dla badanych warszawiaków, z których znaczna część podróżuje w sprawach biznesowych. – Likwidacja lotniska na Okęciu odbierana jest jednoznacznie. Mieszkańcy stolicy nie chcą podróżować z lotnisk, które zlokalizowane są daleko od ich miejsca zamieszkania. Znaczna część podróży ma charakter biznesowy, a ich cechą jest mała elastyczność czasowa. A należy pamiętać, że Warszawa stała się biznesowym sercem dla Europy Środkowo-Wschodniej m.in. właśnie dzięki temu, że posiada tak dogodnie skomunikowane lotnisko – podsumowuje Cezary Holdenmajer.

Źródło: Warszawskie Forum Samorządowe

Facebooktwitterredditpinterest

2 komentarzy dla “WFS: Mieszkańcy Mazowsza podzieleni w sprawie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego i przeciwni likwidacji „Okęcia”

  1. Odsetek przeciwników byłby większy gdyby pytani znali lichwiarskie propozycje wysiedleń. Poza tym w pobliżu jest baza rakietowa, kto da gwarancję, że przy okazji lotniska Amerykanie nie zrobią tam kolejnej swojej ukrytej bazy. We Włoszech – jak podaje prasa, patrz google – są bazy z bronią jądrową.

  2. Takie sondaże to generalnie pomyłka i idiotyzm !
    Co ma Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk czy Pułtusk do lotniska w Baranowie ?!!!!
    Mieszkańcy Pułtuska mogą sobie być “za” lotniskiem w Baranowie, które będzie 100km od ich domów!
    Ciekawe czy byli by “za” lotniskiem w Pułtusku?