Światowe Dni Młodzieży na zachodnim Mazowszu

Gwarnie, kolorowo i wyjątkowo „międzynarodowo” zrobiło się w naszym regionie. A to za sprawą uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy tłumnie zjechali się do Warszawy i okolic.
Światowe Dni Młodzieży na zachodnim Mazowszu
Fot. Facebook/Grodzisk Mazowiecki. Do Grodziska przyjechała młodzież z Ameryki Południowej.

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) to największe wydarzenie tego roku, jakie będzie miało miejsce w naszym kraju. Obchody podzielono na dwa etapy: „Dni w Diecezjach” (20–25 lipca) i „Wydarzenia Centralne” (25–31 lipca). Według wstępnych szacunków, w trakcie „Dni w Diecezjach” na terenie Mazowsza przebywać będzie blisko 50 tys. pielgrzymów.

Na uczestników Światowych Dni Młodzieży w naszym regionie czeka wiele ciekawych imprez i wydarzeń. Najwięcej odbędzie się oczywiście w Warszawie, ale i inne miejscowości przygotowały bogaty program artystyczny.

W Warszawie, na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu do 24 lipca będzie działać Miejska Strefa Kultury. W ramach wydarzenia przewidziano: spotkania z ciekawymi gośćmi, kino plenerowe, animacje i strefę rekreacji. Swoją prezentację będzie mieć również samorząd Mazowsza. Codziennie w dwóch dwugodzinnych blokach (13-15 i 16-18, w niedzielę 12-14) w strefie Mazowsza zaplanowane są specjalne atrakcje. Na odwiedzających stoisko będą czekać m.in. artyści ze szkoły cyrkowej w Julinku (23-24.07). Dla miłośników plastyki przewidziano warsztaty malowania toreb. Każdy, kto weźmie w nich udział, będzie mógł taką własnoręcznie ozdobioną torbę zabrać ze sobą na pamiątkę (zajęcia odbędą się 21-22.07). W planach jest również program kulturalno-historyczny oraz Dzień Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia. Ogólnodiecezjalne spotkanie młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się w sobotę, 23 lipca od godz. 15:00. Miasto Warszawa zaprasza wszystkich również na koncert zatytułowany „Wiara Nadzieja, Miłość”, który rozpocznie się 21 lipca o godz. 19.30 na pl. Piłsudskiego. Podczas wydarzenia uczestnicy usłyszą i zobaczą m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Zygmunta Staszczyka oraz Piotra Rubika. Na scenie pojawi się też Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Do Pruszkowa przyjechała młodzież z Gwatemali. Dla nich przygotowano m.in. występ zespołu „Mazowsze”, pielgrzymki do Niepokalanowa i Szymanowa, wizyty w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i szpitalach, wydarzenia rekreacyjne i sportowe oraz oczywiście wspólne modlitwy. Na Dni Diecezjalne do Brwinowa przyjeżdżają z kolei pielgrzymi z Meksyku i Brazylii. Na nich czeka m.in. wizyta w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Ogrodzie Rzeźb Soriano w Owczarni oraz koncert chopinowski w Zagrodzie. Młodzi ludzie będą też zwiedzać Warszawę m.in. pałac w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Narodowe. Ciekawe imprezy czekają również na gości z Ameryki Południowej, którzy od kilku dni goszczą w Grodzisku Mazowieckim.

Podkowa Leśna dla gości z Kanady przygotowała m.in. nabożeństwo adoracyjne, koncert w MOK “Młodzi dla Młodych” – Łukasz Pawlik Project „Lonely Journey” (Dawid Główczewski, Michał Kapczuk, Cezary Konrad) i ogólnoparafialny piknik przy Pałacyku Kasyno w parku miejskim.

W sanktuarium w Rokitnie koło Błonia odbędzie się uroczysta msza święta. Do Łomianek przyjechała grupa młodzieży z Birmingham w Anglii. Na nich czeka Dzień Sportu i Festynu Rodzinnego. Gry i zabawy będą miały w miejsce na boisku i w hali ICDS. Dzień później goście i mieszkańcy zostaną zaproszeni na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w godz. 13.00-22.00 na parkingu przed ICDS.

Powiat żyrardowski odwiedzi około 200 osób z Włoch i Białorusi, którzy gościć będą u poszczególnych rodzin. Przygotowano dla nich wiele niespodzianek m.in. wycieczki turystyczne.

Szczegółowy program pobytu młodzieży dostępny jest na stronach internetowych poszczególnych parafii i samorządów.

Podczas Dni w Diecezjach (20-25 lipca) goście z zagranicy, wolontariusze, koordynatorzy wolontariuszy i organizatorzy będą mogli korzystać z nieodpłatnych przejazdów w komunikacji miejskiej w I i II strefie ZTM, pociągami Kolei Mazowieckich i WKD. Muszą oni być wyposażeni w odpowiednie identyfikatory.
Ponadto, od 15 lipca do 7 sierpnia wolontariusze, koordynatorzy wolontariuszy, organizatorzy i wolontariusze – opiekunowie z Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko–Praskiej posiadające specjalne identyfikatory mogą nieodpłatnie jeździć środkami komunikacji miejskiej ZTM w obu strefach, pociągami KM na terenie województwa oraz pociągami WKD. Koleje Mazowieckie zamierzają uruchomić 19 specjalnych pociągów z Warszawy do Krakowa ze zwiększoną liczbą pracowników i ochroniarzy. Wyjazdy rozpoczną się od poniedziałku 25 lipca.

Na czas ŚDM województwo mazowieckie szereg działań promocyjnych. Dostępny jest już specjalny przewodnik “Mazowsze Przeżyj i Poczuj”, specjalna aplikacja mobilna zaprojektowana z myślą o pielgrzymach. Można ją pobrać bezpłatnie przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, które otrzymają zarejestrowani uczestnicy Dni w Diecezjach, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store oraz ze strony http://cms.playmazovia.mazovia.pl/GetApp.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest