WKD z Komorowa do PKP Pruszków nie tak szybko

Mieszkańcom Komorowa marzy się szybki dojazd z WKD do stacji PKP w Pruszkowie łącznicą. Niestety, w najbliższym czasie nie jest planowane uruchomienie takiego połączenia.
Fot. mariuszblaszczak.pl Linia kolejowa nr 512 zajmuje tereny zarządzane przez trzy samorządy.

Linia kolejowa nr 512 to łącznica technologiczna kiedyś wykorzystywana do dostarczania materiałów do zakładów Porcelitu, obecnie służy do przejazdów technicznych taboru z z torów WKD na PKP. Liczy nieco ponad 3 km i przebiega z Komorowa, przez okolice pruszkowskiego cmentarza, czyli ul. Plantową, osiedle Staszica, ul. Stalową do ul. Sienkiewicza. W 2012 roku łącznica została wyremontowana.

Od wielu lat mówi się o wprowadzeniu na linii nr 512 ruchu pasażerskiego. Takie połączenie stanowiłoby idealne rozwiązanie głównie dla mieszkańców Komorowa, którzy szybko i wygodnie mogliby dotrzeć ze swojej miejscowości do stacji PKP w Pruszkowie, czyli pociągów Kolei Mazowieckich i SKM. Niestety, na razie nie ma o tym mowy. Przedsięwzięcie obejmujące przystosowanie linii kolejowej nr 512 Pruszków PKP – Komorów do ruchu pasażerskiego oraz uruchomienie na tej relacji regularnych przewozów osób aktualnie nie znajduje się w planach inwestycyjnych spółki przewidzianych do wdrożenia w najbliższej kilkuletniej perspektywie – mówi rzecznik prasowy WKD Krzysztof Kulesza i dodaje: – Spółka w nadchodzących latach będzie koncentrować się na działaniach związanych z remontami i modernizacją tej części zarządzanej infrastruktury kolejowej, na której jest aktualnie prowadzony regularny ruch pasażerski, spośród których zadaniem o najwyższym priorytecie (po zakończeniu wszystkich najistotniejszych prac remontowych) będzie zwiększenie przepustowości jednotorowego szlaku Grodzisk Mazowiecki Radońska – Podkowa Leśna Główna.

Kulesza zaznacza jednocześnie, że WKD nie odrzuca całkowicie pomysłu przeznaczenia łącznicy dla pasażerów. Warunek jest jeden – przejęcie ciężaru finansowego uruchomienia takiego połączenia przez władze lokalne. A ponieważ łącznica przebiega przez tereny zarządzane przez trzy samorządy – miasto Pruszków, gminę Michałowice i powiat pruszkowski – to właśnie one musiałyby pokryć koszty całego przedsięwzięcia. Rzecznik WKD podkreśla, że w jego realizację konieczne byłoby również włączenie się władz wojewódzkich. Ponadto musiałyby zostać przeprowadzone konsultacje społeczne, również z udziałem samorządów „w celu wypracowania wspólnego stanowiska otwierającego możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji, a także wygospodarowania dodatkowych środków finansowych”. Możliwe, że takie konsultacje zakończyłyby się fiaskiem, część mieszkańców Komorowa sprzeciwia się bowiem uruchomieniu ruchu pasażerskiego na łącznicy. Oni jednak nie muszą się martwić. Wszystko wskazuje bowiem na to, że do połączenia kolejowego między WKD Komorów a stacją PKP w Pruszkowie szybko nie dojdzie.

Facebooktwitterredditpinterest

3 komentarzy dla “WKD z Komorowa do PKP Pruszków nie tak szybko

  1. Uruchomienie takiej Lini jest ekonomicznym nonsensem . Sedno na godzinę korzystało by z niej 20 osób.
    Inwestycja penie pochłonęła by z 30 mln zł bo linie należało by zbudować od nowa. Pewnie i wiadukt na Wojska Polskiego na osiedlu Staszica. Takie pomysły są od ludzi myślący ze pieniądze biorą sie z od Państwa czyli z drukarni. Jeżdżą
    małe autobusy na tej trasie i to w połowie puste.

  2. A wystarczyłoby puścić tędy jeden ze składów EN94, które i tak mają być złomowane i tanim kosztem załatwiłoby się sprawę, ale nie trzeba wydać 30 mln nie wiadomo po co, yhy jasne. Ludzie, przecież tory już są i to odnowione, wystarczą światła, lub szlabany na głównych drogach przecinanych przez linię (są to bodajże 3 miejsca) i przeprawa gotowa ! Niestety jak zwykle brakuje chęci ze strony władz WKD :(