Wróci ruch pasażerski na linię kolejową nr 12! Nowe przystanki powstaną w Puszczy Mariańskiej, Grabcach, Mszczonowie, Tarczynie, Górze Kalwarii i innych miejscowościach

Możliwość powrotu pociągów pasażerskich na odcinku Skierniewice-Pilawa na linii Skierniewice-Łuków (nr 12) i przygotowanie 13 stacji oraz przystanków dla pasażerów uwzględnia podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa za 32 mln zł na opracowanie projektu przebudowy. Planowane prace mają zwiększyć możliwości linii, korytarza transportowego wschód-zachód i towarowej obwodnicy Warszawy.
Fot. Andrzej Błaszczak/wikipedia.org. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2024 rok.

Linia Skierniewice-Łuków o długości 160 km łączy obszar województwa łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Jest częścią jednego z głównych korytarzy transportowych ze wschodu na zachód (trasa C-E 20) oraz towarową obwodnicą Warszawskiego Węzła Kolejowego. Po modernizacji będzie mogła obsługiwać przewozy pasażerskie na odcinku Skierniewice-Pilawa.

Szybkie i wygodne podróże

Dokumentacja projektowa określi zakres robót, które należy wykonać na linii nr 12 Skierniewice- Łuków. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierzają przebudować perony na 13 stacjach i przystankach na odcinku Skierniewice-Pilawa, tj. Długokąty, Puszcza Mariańska, Grabce, Mszczonów, Grzegorzewice, Jeżewice, Tarczyn, Gąski, Prażmów, Czachówek Wschodni, Góra Kalwaria, Warszówka i Osieck. Dzięki temu, pasażerowie zyskają komfortowe warunki podróży. Perony będę wyższe, wyposażone w nowe ławki, wiaty, informację pasażerską oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wygodne dojście do pociągów dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się zapewni budowa czterech przejść podziemnych (Puszcza Mariańska, Mszczonów, Tarczyn i Góra Kalwaria). Trasa zostanie dostosowana do prędkości 120 km na godzinę dla pociągów pasażerskich i towarowych. Obecnie na trasie składy towarowe jeżdżą odcinkowo z prędkością 50-60 km na godzinę.

Sprawny i bezpieczny przewóz towarów

Dokumentacja przewiduje modernizację linii Skierniewice-Łuków tak, aby umożliwić kursowanie pociągów towarowych o długości 750 metrów. Zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości i wąskie gardła. Wykonawca przygotuje ekspertyzę dotyczącą budowy drugiego toru na moście nad Wisłą w Górze Kalwarii. Przebudowa ponad 100 obiektów inżynieryjnych, w tym 30 mostów umożliwi sprawny przejazd cięższych składów towarowych kursujących korytarzem wschód- zachód (trasa C-E 20). Zakładane jest również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego dzięki przebudowie 73 skrzyżowań kolejowo-drogowych. Sprawniejsze przejazdy zapewni budowa nowoczesnego systemu sterownia pociągami ERTMS/ETCS poziomu drugiego. Planowany jest wzrost przepustowości, czyli z linii skorzysta więcej pociągów.

Wykonawcą dokumentacji jest konsorcjum firm Systra S.A., Biuro Projektowo-Konsultingowe Mosty S.C. Sławomir Biegański, Jerzy Broś. Wartość umowy to 32,3 mln zł netto. Dokumentacja projektowa ma być gotowa w ciągu trzech lat. Początek prac budowlanych planowany jest na 2022 rok, a zakończenie w 2025 roku. Szacowany koszt realizacji inwestycji to około 2 mld zł.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Facebooktwitterredditpinterest

2 komentarzy dla “Wróci ruch pasażerski na linię kolejową nr 12! Nowe przystanki powstaną w Puszczy Mariańskiej, Grabcach, Mszczonowie, Tarczynie, Górze Kalwarii i innych miejscowościach

  1. Uważam, że most w Górze Kalwarii MUSI być dwutorowy. Mam uwagi dotyczące wschodniego brzegu Wisły – powinni tam zaplanować nowy przystanek przy DW 801, wiadukt w ciągu DW 801, (może nawet) terminal intermodalny w Dziecinowie, na południe od linii kolejowej.

  2. niech nic nie ruszają, pełno nastawni pójdzie do zamknięcia i wyburzenia, skasują aparaty blokowe i wywalą jakieś głupie systemy komputerowe. niech lepiej naprawią tory i to gdzie jest ruch 1 torowy zmienią na 2 torowy, odrestaurują perony i tyle…..