Tragiczna śmierć 16-latka po dopalaczach. Policja zatrzymała osiem osób, zarekwirowano ponad 120 kg narkotyków i substancji psychoaktywnych [FOTO, WIDEO]

Praca stołecznych policjantów pozwoliła na przedstawienie kilkunastu zarzutów osobom, które zajmowały się wprowadzaniem na rynek krajowy i zagraniczny środków odurzających, substancji psychotropowych oraz psychoaktywnych. W trakcie przeprowadzonych działań funkcjonariusze zabezpieczyli około 122 kg dopalaczy i narkotyków.
dopalacze-warszawa-zatrzymanie
Fot. KSP Warszawa. Mundurowi zabezpieczyli w sumie około 122 kg dopalaczy i narkotyków.

Wszystko rozpoczęło się od śmierci 16 latka – mieszkańca Warszawy, która miała miejsce we wrześniu 2017 roku. Według przeprowadzonych badań, do jego zgonu doszło po zażyciu dopalaczy. Z rozpoznania funkcjonariuszy wydziału dw. z przestępczością narkotykową Komendy Stołecznej Policji (KSP) wynikało, że dystrybucja dopalaczy odbywała się głównie za pośrednictwem internetu, przy wykorzystaniu firm kurierskich do dostarczania zamówionych przesyłek. Tak zebrany materiał doprowadził do wszczęcia w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga Północ śledztwa, dotyczącego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków zastępczych, charakteryzujących się szkodliwością dla zdrowia konsumentów, tj. o czyn z art. 165 §1 pkt 2 Kk.

Z uwagi na obszerny i zawiły zakres prowadzonego postępowania, decyzją Komendanta Stołecznego Policji została powołana grupa śledcza, której zadaniem było ustalenie członków grupy przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości dopalaczy i narkotyków. Ustalono, że grupa ta sprowadza hurtowe ilości dopalaczy oraz narkotyków, głównie z terenu wschodniej Azji przez Holandię do Polski, które następnie są przetwarzane, porcjowane i dystrybuowane za pośrednictwem sklepów internetowych. Prowadzone przez prokuratora i policjantów śledztwo doprowadziło do zatrzymania ośmiu członków grupy. Trzem osobom przedstawiono zarzut przemytu, posiadania, wprowadzania do obrotu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej znacznych ilości narkotyków i dopalaczy, charakteryzujących się szkodliwością dla zdrowia konsumentów, w wyniku czego nastąpił zgon nastoletniego chłopca. Pozostałe osoby usłyszały zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu narkotyków i dopalaczy. Sąd Rejonowy Warszawa Praga Północ wobec pięciu podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast prokurator wobec trzech osób wydał postanowienie o dozorze policyjnym i zakazie opuszczania kraju.

Od marca 2018 roku do chwili obecnej w sprawie zabezpieczono około 122 kg dopalaczy i narkotyków, pochodzących z trzech zlikwidowanych na terenie Warszawy magazynów oraz przejętych od operatorów i odbiorców przesyłek kurierskich. W wyniku przeprowadzonych czynności uzyskano informację, że dopalacze zamawiało około 15 tys. osób zamieszkałych zarówno na terenie Polski, jak i innych państw. Ponadto zidentyfikowano kilkadziesiąt numerów kont bankowych, na które były przesyłane pieniądze za zakupione substancje. W trakcie przeprowadzonych czynności ustalono, że płatności za dopalacze dokonywane były również kryptowalutą.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością narkotykową KSP przy udziale funkcjonariuszy KWP Bydgoszcz, jako pierwsi w kraju, skutecznie doprowadzili do zlikwidowania dwóch, prawdopodobnie największych polskich sklepów internetowych oferujących do sprzedaży dopalacze, których bazy danych znajdowały się na serwerach jednego z krajów azjatyckich. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze, pojazdy, motocykl oraz biżuterię o łącznej wartości ok. 400 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Jak informuje komenda stołeczna, funkcjonariusze na bieżąco monitorują podejrzenia zatruć dopalaczami na terenie garnizonu stołecznego, a w przypadku potwierdzenia faktu zatrucia takimi środkami obejmują nadzorem to postępowanie przygotowawcze. Ma to na celu dotarcie do osób, zajmujących się dystrybucją tych śmiercionośnych substancji.

dopalacze-warszawa-zatrzymanie-2

dopalacze-warszawa-zatrzymanie-3

dopalacze-warszawa-zatrzymanie-4

dopalacze-warszawa-zatrzymanie-5

dopalacze-warszawa-zatrzymanie-6

Źródło: Komenda Stołeczna Policji Warszawa

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest