W Warszawie powstał chodnik, który „zjada” smog

Dzięki współpracy ze stołecznym Zarządem Dróg Miejskich (ZDM) i partnerami naukowymi, firma Skanska zbudowała chodnik pochłaniający smog. Powstał on przy rondzie Daszyńskiego.
Fot. ZDM Warszawa. W planach firmy Skanska jest budowa kolejnych chodników zwalczających smog.

Zanieczyszczone powietrze to jeden z największych problemów nie tylko Warszawy, ale również innych miast w Polsce i w Europie. – Jako jednostka miejska również szukamy rozwiązań, które w rezultacie mogą przyczynić się do zmniejszenia smogu na terenie naszego miasta. Poprzez narzędzia, jakie posiadamy, chcemy aktywnie włączyć się i działać na rzecz czystego powietrza. Specjalne płyty chodnikowe w technologii TXACTIVE, które zostały zamontowane na odcinku o powierzchni 350 mkw. na ul. Towarowej – tuż przy Rondzie Daszyńskiego – mogą pomóc w trudnej walce z pyłem i spalinami – informują urzędnicy z ZDM.

Jak to działa

Specjalny beton z domieszką tlenku tytanu, dzięki promieniom słonecznym, wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby.

Chodnik wybudowany przy rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 proc. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci.

Jest jeden, mają być następne

Pozytywne testy pierwszego, chodnika pochłaniającego smog wypadły na tyle dobrze, że w planach firmy Skanska jest budowa kolejnych 6 tys. mkw. trotuarów z wykorzystaniem tej technologii. – Popieramy tą inicjatywę, dlatego ZDM w dalszym ciągu zamierza współpracować przy realizacji tego projektu, aby „zielonych chodników” było w Warszawie coraz więcej – zapewniają stołeczni drogowcy.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “W Warszawie powstał chodnik, który „zjada” smog

  1. W zasadzie to nic nowego bo są szyby “samoczyszczące się” z powłoką z tlenku tytanu…